Započela završna faza uklanjanja Vjesnikova nebodera

Potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić obišao je jutros u društvu državnih tajnika Tončija Glavinića i Dunje Magaš te suradnika gradilište Vjesnikovog nebodera.

Istaknuo je kako gradilište ulazi u završnu fazu u kojoj će se s dizalicama s dugim kliještima od 14. etaže uklanjati etaža po etaža. Najavio je da će od četvrtka ujutro do nedjelje navečer biti zatvorena Slavonska avenija odnosno podvožnjak zbog sigurnosti građana.

Dodao je kako će tijekom uklanjanja sjevernog dijela sjeverne fasade nebodera biti postavljena svojevrsna gumena zavjesa koja će spriječiti da eventualno neki dio građevinskog otpada ne završi tamo gdje ne bi smio.

„Iza nas je period od gotovo četiri mjeseca u kojem smo, nakon potpisivanja ugovora s izvođačem, najprije radili na projektu, a onda je počelo i uklanjanje. Planirano je da se neboder ukloni do prve polovine sedmog mjeseca, a mi ćemo se posebno očitovati na zahtjev izvođača za produženjem roka radi pronalaska azbesta i velike oluje koja je zadesila Zagreb“, rekao je ministar Bačić u izjavi medijima.

Istaknuo je kako je izvođač radova EURCO odmah nakon potpisivanja ugovora krenuo u pripremne radove, kao i da su radovi izvedeni po svim pravilima struke.

„Uklonjeno je 620 tona opožarenog i ostalog otpada, uklonjeni su zapadni i dijelovi istočnog aneksa, a neboder je ojačan s gotovo tisuću podupirača. Najgore oštećeni stupovi dodatno su ojačani, uklonjeni su veliki dijelovi aluminijske fasade, uklonjene su konzole do sedme etaže, iz nebodera su izvučeni mazut i loživa ulja, a uklonjene su i određene instalacije koje su ometale izradu platformi za uklanjanje nebodera“, objasnio je ministar.

Dodao je da je na 16. etaži, na kojoj je bilo 47 tona opožarenog materijala, pronađen azbest, točnije oko 470 kilograma te da je izvođač proveo sve nužne aktivnosti i sukladno zakonu uklonio i zbrinuo otpad.

Državni tajnik Tonči Glavinić objasnio je da je zbrinjavanje građevinskog otpada u nadležnosti izvođača radova.

„On će zbrinut otpad sukladno pravilima struke. Tu su i drobilice koje će drobiti, sve će se obaviti na gradilištu, a  otpad će dobiti status građevinskog materijala i dalje s njime raspolaže izvođač“, kazao je.


Slavonska avenija zatvorena od blagdana Tijelova do nedjelje navečer


Slavonska avenija i podvožnjak bit će zatvoreni od četvrtka ujutro, 4. lipnja do nedjelje navečer, 7. lipnja zbog sigurnosti građana, istaknuo je ministar, a u tom periodu izvođač će ukloniti sjevernu stranu nebodera.

„Nema 'bypassa' jer bi Grad Zagreb, dok bi uspostavio novu regulaciju, potrošio više od pola predviđenog roka. Promet će se riješiti drugačijim načinom“, pojasnio je ministar.

Slavonska avenija zatvara se u četvrtak u 6 ujutro, a izvođač će krenuti s radovima od 7 sati. 

Radovi izvedeni u skladu s najvišim standardima struke i procedurama


Nadzorni inženjer Krunoslav Komesar iz tvrtke Gark konzalting istaknuo je najveći dio obavljenih radova upravo onaj koji se nije vidio.

„To je ljudima sa strane možda izgledalo dugo i kao da se ništa ne radi, ali baš tada se najviše se radilo. Svaka etapa se pomno projektirala i izračunala. Sve je moralo biti proračunato, a projekti su više puta bili na reviziji dok nisu bili potpuno usklađeni s najsuvremenijim standardima i sigurnosnim uvjetima“, objasnio je.

Dodao je da je najveća pozornost tijekom radova posvećena zaštiti radnika na gradilištu, zbog čega su svi sudionici radova bili educirani i obučeni, a morali su proći i dodatne edukacije i osposobljavanja. S time se složio i direktor EURCA Hrvoje Merki. 

Direktor EURCA rekao je da je jako ponosan što se tijekom radova nikome ništa nije dogodilo. „Kao što možete vidjeti na onoj tabli piše 752 dana bez ozljede od zadnje ozljede na radu. Znači, nikad u životu nismo imali, ne daj Bože, smrtnu ozljedu, a teške ozljede se moraju zabilježiti, pa makar i one kada na jedan dan završite u bolnici”, rekao je Merki.

Dodao je i kako uklanjanje Vjesnika nije bio i najizazovniji projekt na kojem je radio, tu su dimnjak u Bakru visok 254 metra, skladišta u Lučkoj upravi Rijeka gdje je također bilo azbesta. 

Pojasnio je i nužnost zatvaranja podvožnjaka radi sigurnosti. „Znači, nema nijednog vozila u podvožnjaku. Iz sigurnosnih razloga to tražimo kada smo udaljeni nekakvih 8,5 metara. Kada srušimo i te balkone, odnosno te konzole, bit ćemo udaljeni skoro 11, 12, 13 metara i krećemo 'gristi' kako bi cijeli sjeverni dio bio uklonjen do nedjelje navečer. Što se više udaljimo od ovih kontejnera kao zaštitnog zida, to će građani biti sigurniji”, rekao je Merki.


Kompleksan projekt koji će doprinijeti novim spoznajama za budućnost

Revizor iz tvrtke Toding Mario Todorić rekao je da dosad nisu imali situacije poput Vjesnika, da su uklanjali tako visoke i opožarene zgrade pa i nije bilo primjera kako pristupiti cijelom problemu.

„To je bio proces u kojem smo skupa analizirali svaku pojedinu fazu i svaki pojedini element. Možda se prosječnom promatraču koji tu čeka u gužvi na semaforu čini sve to pretjerivanjem i nepotrebnim, ali vjerujte da je ovakav neboder puno teže ukloniti nego sagraditi”, rekao je Todorić.

Projektantica projekta uklanjanja Marija Sojčić iz Eurca rekla je kako je najveći izazov što se nisu u potpunosti mogli osloniti na uzorkovanje koje je bilo ograničenog sadržaja.

„Revident nam je bio uključen od prvog trenutka i onog časa kad je revident potvrdio nešto, moram priznati da je meni uvijek bilo lakše i to je onda još jedna dodatna potvrda bila da je put nam ispravan i da dosad nismo imali incidenata”, istaknula je Sojčić.


Nakon uklanjanja, raspisat će se urbanističko-arhitektonski natječaj

Ministar Bačić naglasio je da radovi još nisu završeni te da im predstoji još izazova u sljedećih 40-ak dana. Dodao je da je Vlada RH zainteresirana za otkup kompleksa - slijede razgovori sa suvlasnicima oko budućnosti kompleksa, a cilj je Vlade napraviti objekt koji će doprinijeti ljepšoj vizuri grada, u kojem će biti smještena državna tijela koja su trenutačno u zakupu.
 
„Vlada je zainteresirana za otkup čitavog kompleksa, ali to ovisi o ostalim suvlasnicima. Do tada ćemo kao najveći pojedinačni vlasnik u kompleksu krenuti u provedbu urbanističko-arhitektonskog natječaja“, rekao je ministar.


Pisane vijesti