Kako riješiti stambeno pitanje? Za velik broj naših građana, posebno mladih, to je trenutačno i najveći životni problem.
16.07.2025.
19:16
Autor: Zvjezdana Heina/I.Z./Dnevnik/HRT
Kako riješiti stambeno pitanje? Za velik broj naših građana, posebno mladih, to je trenutačno i najveći životni problem.
Država putem programa priuštivog najma želi izgraditi i obnoviti čak devet tisuća stanova u svojem vlasništvu te istodobno potaknuti privatne vlasnike da iznajmljuju prazne stanove mladim obiteljima, kojima bi najam bio subvencioniran.
Ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić u središnjem Dnevniku HTV-a najavio je niz mjera kojima Vlada želi omogućiti priuštivo stanovanje mladima i građanima s nižim primanjima.
Kako je istaknuo, Nacionalni plan stambene politike predviđa izgradnju 10 000 stanova do 2030. godine – od čega 8 000 izvan potpomognutih područja i 2 000 unutar njih. Osim toga, planira se poticanje neprofitnih stambenih zadruga koje bi, uz suradnju s lokalnom samoupravom, izgradile dodatnih 1 200 stambenih jedinica.
Na potpomognutim područjima stanarina bi iznosila svega 36 centi po četvornom metru, što je 20 do 30 puta manje od tržišnih cijena. U ostatku zemlje, iznos najamnine ovisit će o primanjima korisnika i tržišnim uvjetima.
Drugi dio programa odnosi se na vlasnike stanova koji su prazni više od dvije godine. Oni će, putem APN-a, moći svoje stanove dati u najam državi, koja će vlasnicima isplaćivati tržišnu najamninu, dok će najmoprimci plaćati subvencioniranu, priuštivu cijenu.
Primjerice, za stan od 65 kvadrata u Zagrebu koji bi bio dan u najam na šest godina, vlasnik bi ukupno mogao dobiti 50.000 eura, od čega 31.000 eura odmah, a ostatak nakon tri godine.
Najamnine u zgradama bit će dvadeset puta niže od tržišnih, samo 36 centi po četvornom metru, ističe resorni ministar.
Takvu povlasticu neće imati svi mladi jer riječ je o potpomognutom području. Diljem zemlje trebalo bi se graditi osam tisuća stanova za priuštivi najam, 800 ih već ima građevinsku dozvolu.
- Na temelju javnog poziva kojeg će objaviti APN, mi ćemo pozvati naše sugrađane čiji su stanovi prazni više od dvije godine da nam ih dadu na upravljanje i APN će isplatiti vlasniku tržišnu najamninu, a državi će najmoprimac plaćati priuštivu i tu razliku će država plaćati iz proračuna, naglasio je ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić.
Djelotvorniju stambenu politiku priziva i vodeća oporbena stranka.
- Mlade obitelji u Hrvatskoj najkasnije napuštaju obiteljski dom, kada gledamo Europsku uniju i onaj dio stanovništva koji nema riješeno stambeno pitanje, to se penje na dvadeset posto kućanstava u Hrvatskoj. U tom sukobu rentijera i onih ljudi kojima je ugrožena egzistencija, SDP predlaže strategiju u kojoj ćemo se boriti za one koji nemaju, rekao je Josip Tica, SDP.
Nepoznanica vezano uz priuštivi najam još ima dosta, no najvažnije je da olakšamo put mladima do vlastitog doma.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora