O promjenama vezanim uz kratkoročni najam stanova i novim ovlastima komunalnih redara u središnjem Dnevniku HRT-a govorio je potpredsjednik Vlade i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić.
23.08.2024.
19:27
Autor: Dnevnik/P.F./HRT
O promjenama vezanim uz kratkoročni najam stanova i novim ovlastima komunalnih redara u središnjem Dnevniku HRT-a govorio je potpredsjednik Vlade i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić.
Ministar Branko Bačić gostujući u središnjem Dnevniku HTV-a pojasnio je tko će morati, a tko ne, prikupiti 80% suglasnosti suvlasnika zgrade kako bi se mogao baviti kratkoročnim najmom ili iznajmljivati svoj prostor stranim radnicima.
- Osamdeset posto potrebnih suglasnosti suvlasnika u višestambenim zgradama morat će prikupiti vlasnik koji se namjerava baviti kratkoročnim najmom, odnosno iznajmljivanjem. I nakon što on prikupi 80%, ako ih prikupi, onda se u slučaju iznajmljivanja za potrebe turističke djelatnosti podnosi zahtjev uz tu suglasnost nadležnom upravnom tijelu za turizam lokalne jedinice, objasnio je Bačić.
Drugim riječima, oni koji se već bave kratkoročnim najmom, to neće trebati.
- Ovih dana u javnosti se postavljalo pitanje odnosi li se zakon retroaktivno, a odgovor je - ne. Da smo imali namjeru to bi onda pisalo u prijelaznim i završnim odredbama zakona. Onaj koji je stekao to pravo mi mu ga ovim zakonom namjeravamo niti možemo ukinuti, dodao je ministar.
Rekao je i zašto je potrebno prikupiti 80% suglasnosti, a ne 51% ili čak 100% kako bi bilo teže dobiti tu suglasnost.
- Cilj nam je da otežamo, gotovo ukinemo, ali ne zabranimo, obavljanje djelatnosti i kratkoročnog najma u stambenim jedinicama koje su prvotno, izvorno namijenjene stanovanju. Naime, u Hrvatskoj je 40% stambenog fonda, točno 958.000 stanbenih jedinica koje se ne koriste za ono što su izgrađene - za stanovanje, naveo je Bačić.
Dodao je kako je onda posljedica da dolazi do, s obzirom na to da je smanjena ponuda stambenih jedinica na tržištu, povećanja cijene kvadrata ili najamnine.
- Kako bismo spriječili daljnje promjene stambenih jedinica koje su namijenjene stanovanju u obavljanje djelatnosti, mi smo ovaj zakon donijeli kako bismo povećali ponudu i time smanjili cijenu i učinili priuštivim stanovanje u Hrvatskoj, istaknuo je Bačić.
Ministar Bačić je naveo što će biti ako se netko krene baviti kratkoročnim najmom od 1.1.2025. bez suglasnosti te kako će to država znati.
- Najprije sugeriram da se s tim ne bavi jer su vrlo velike kazne. Od 2.000 do 10.000 eura će biti kažnjen suvlasnik koji bez potrebne suglasnosti od 80% uopće krene u kratkoročno iznajmljivanje. Mislim da će to prije svega prijaviti susjedi i stanari, kazao je Bačić.
Dodao je kako je ovo prije svega učinjeno kako bi se povećala ponuda stanova u Hrvatskoj i kako se ne bi u tim istim jedinicama koje su namijenjene za stanovanje bavili nekom djelatnošću.
- Ovakav vid obavljanja turističke djelatnosti ne doprinosi kvalitetnijem i održivom turizmu u Hrvatskoj. Održivi turizam podrazumijeva kvalitetniji odnos između građana u određenoj destinaciji i njihovih turista. A svjedoci smo da iznajmljivanje i za potrebe turizma u višestambenim zgradama ne doprinosi održivom turizmu, dapače narušava kvalitetu života u toj istoj zgradi. I o tome smo vodili računa kao jednom od mjera zbog kojih smo zakon donijeli, kazao je Bačić.
- Kada smo krenuli u izradu ovog zakona nije nam bila namjera ovo što smo sada napravili odmah u početku. Nama je bila namjera, s obzirom na to da je upravljanje višestambenim zgradama te njihovo održavanje podnormirano, rekao je Bačić.
Dodao je da zbog toga što je podnormirano dosad nije bilo kvalitetnog održavanja tih zgrada te su zbog toga krenuli u donošenje zakona koji donosi brojne benefite u upravljanju i održavanju zgrada.
- No paralelno s tim radimo i nacionalni plan stambene politike do 2040. godine. Kada smo utvrdili koliko stambenog fonda se u Hrvatskoj ne koristi za stanovanje, onda smo krenuli i u ovu mjeru. Naime, 10% svih stambenih jedinica u Hrvatskoj se koristi za kratkoročni najam. I to nije dobro, to ne doprinosi kvaliteti stanovanja s jedne strane, a s druge strane povećava cijenu stanova i najamnina u Hrvatskoj, pojasnio je Bačić.
- Mi sada ozbiljno razmišljamo da doradimo zakon o lokalnim porezima koji je predviđao porez na kuće za odmor, da ga prenamijenimo u zakon o porezu na nekretnine, gdje ćemo primjerice prazne nekretnine, a njih je u Hrvatskoj gotovo 600.000, na svojevrsni način oporezovati. Jasno o tome ćemo voditi računa o kojoj se to nekretnini radi, tako da ćemo kroz idućih 15-20 dana predstaviti i poreznu reformu koja bi onda nastupila na snagu početkom iduće godine, rekao je Bačić.
Vlada je odlučila dati novu ulogu nove ovlasti komunalnim redarima. Ima ih 882. Oni će pokušati u samim počecima sprječavati bespravnu gradnju jer je Državni inspektorat podkapacitiran - ima samo 70 inspektora na terenu koji se bave tim poslom. Pitanje je mogu li to komunalni redari napraviti s aktualnim znanjem te hoće li im trebati biti dodatno osposobljavani.
- Mi smo toga bili svjesni da ta znanja koju imaju građevinski inženjeri, koji su onda i građevinski inspektori, nema vrlo veliki broj komunalnih redara. No činjenica je da nemamo dovoljan broj građevinskih inspektora koji teško i ne mogu cijelu Hrvatsku pokriti na način da sprječavaju u začetku bespravnu divlju gradnju, naglasio je Bačić.
Rekao je kako će angažirati 882 komunalna redara koji su zaposleni u jedinicama lokalne samouprave da obavljaju vrlo jednostavne provjere.
- Tražit će građevinsku dozvolu. Ako vi nemate građevinsku dozvolu i ne možete ju predočiti komunalnom redaru on će vas zaustaviti rješenjem te poslati sucu za prekršaje da platite kaznu i o tome će obavijestiti građevinsku inspekciju koja će onda temeljem te prijave imati bolji pregled na terenu, objasnio je ministar Bačić.
Iznio je i mišljenje trebaju li komunalni redari zbog povećanog obima posla i novih odgovornosti biti bolje plaćeni.
- S obzirom na to da će njihov posao i kazne koje oni budu propisivali biti prihod jedinica lokalne samouprave, sada je na nadležnoj jedinici lokalne samouprave da dodatno vrednuje posao komunalnih redara. Sada će jedinicama lokalne samouprave, s aspekta tog posla koje obavljaju komunalni redari na zaustavljanju nelegalne gradnje, biti povećani prihodi, rekao je Bačić.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora