Konferencija Krajobraz - prostor za život

  • Slika /slike/press/konferencija_Krajobraz/IMG-20241010-WA0049.jpg
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika

​Potpredsjednik Vlade i ministar Branko Bačić, u četvrtak 10. listopada 2024. godine, otvorio je dvodnevnu konferenciju Krajobraz - prostor za život, koja je u organizaciji Zavoda za prostorni razvoj Ministarstva održana u Zagrebu u prostoru Auditoriuma Kraš. Konferencija je okupila preko 220 sudionika.


Konferencija obilježava Međunarodni dan krajobraza Vijeća Europe, a organizira se uz podršku programa međuregionalne suradnje ESPON.  Cilj konferencije je upoznavanje svih dionika s izrađenom Krajobraznom osnovom Republike Hrvatske koja sadrži Metodološku osnovu i Krajobrazne atlase makroregionalne i regionalne razine.
 
Potpredsjednik Vlade i ministar Bačić u svom je pozdravnom govoru naglasio kako su politike prostornog planiranja danas, možda više nego ikad, od iznimne važnosti za očuvanje prostora za buduće generacije. "Upravo s tim ciljem, izrađena je Krajobrazna osnova" - dodao je ministar. 

"Gledajući na razini Vlade i resornih ministarstava napravili smo jako puno na donošenju strateških dokumenata i u naše smo zakonodavstvo uveli europske direktive koje se dotiču zaštite prirode, zaštite okoliša i zaštite krajobraza. Donijeli smo gotovo sve zakone kojima smo propisali i zaštitu kulturne baštine, zaštitu prirode, zaštitu okoliša, zaštitu morskog područja" - kazao je ministar. 
 
Nakon uvodnog izlaganja ravnatelja Bojana Linardića, skupu su se obratili izv. prof. art. Monika Kamenečki, predstojnica Zavoda za ukrasno bilje, krajobraznu arhitekturu i vrtnu umjetnost Agronomskog fakulteta u Zagrebu, predsjednica Hrvatske komore arhitekata Rajka Bunjevac, Marko Pavić, zastupnik u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe  te Gilles Rudaz, predsjednik Konvencije o europskim krajobrazima Vijeća Europe, ravnateljica uprave u Ministarstvu zaštite okoliša i klimatske tranzicije Ivana Nagy te Tomislav Petrinec, ravnatelj uprave u Ministarstvu kulture i medija. Svi govornici pozdravili su zajedničke napore na provedbi Konvencije o krajobrazima Vijeća Europe, ali prije svega istakli su važnost brige za krajobraz kao dio nacionalnog identiteta, važne prostorne sastavnice i nezaobilazne teme nacionalnih politika.
 
Predstavnici tima stručnih izrađivača Analitičke podloge za krajobraznu osnovu izv. prof. dr. sc. Goran Andlar (Agronomski fakultet) i Višnje Šteko (Zelena infrastruktura d.o.o.) predstavili su Krajobraznu osnovu RH, a u nastavku izlaganja održana su predavanja kojima su prisutni upoznati s iskustvima u provedbi krajobraznih politika Švicarske (Gilles Rudaz), Slovenije (Blanka Bartol i dr.sc. Mojca Golobič) i Italije (izv.ptof.dr.sc. Deni Ruggeri) te primjerima dobre prakse Dubrovnika (Božo Benić), Rijeke (izv.prof.dr.sc. Ines Hrdalo), Pule (Mateja Petronijević i Tatjana Uzelac), Zadra (Darko Kasap) i Zagreba (Nikša Božić).   
 
Drugi konferencijski dan započeo je predavanjima  dr.sc. Tamare Čimbora Zovko i Maje Cindrić (MZOZT) o propisima koji se donose na razini EU, a od utjecaja su na prostorno planiranje i prostorne politike, nakon čega je održano sedam paralelnih interaktivnih radionica, s ciljem rasprave o mogućnostima korištenja KORH-a u sektorskim politikama, izradi krajobraznih osnova nižih razina, njihovom korištenju u različitim sektorskim politikama, ali i propitivanju utjecaja recentnih europskih propisa na promjene krajobraza (Uredba o obnovi prirode i Prijedlog Direktive o praćenju i otpornosti tla).

Snimke konferencije možete pogledati na sljedećim poveznicama:   

10/10/2024 Uvod i dobrodošlica
10/10/2024 KORH
10/10/2024 Upravljanje promjenama
10/10/2024 Krajobrazne politike u provedbi
11/10/2024 Uvod u radionice i zaključci
11/10/2024 Inspirativno predavanje i prezentacija rezultata radionica
 
Fotogalerija: autor IN FOKUS

  

  

  

  

  

  

  

Pisane vijesti | Informacija | Zavod