- Objavljeno: 11.10.2013.
Krov nad glavom čeka još 74.000 izbjeglica i povratnika
Ivica Preskar, voditelj službe za stambeno zbrinjavanje UNHCR-a, istaknuo je da na području Hrvatske, BiH, Srbije i Crne Gore 27.000 obitelji ili 74 tisuća osoba čeka stambeno zbrinjavanje koje treba biti rješeno kroz Regionalni stambeni program. U samoj Hrvatskoj oko 2.950 obitelji
ŠIBENIK Čak 74.000 izbjeglica i povratnika i danas, 18 godina od završetka ratova na prostoru bivše Jugoslavije, čeka krov nad glavom.
Obnove kuća i stambeno zbrinjavanje odvijaju se presporo, u državnim proračunima sve je manje novca za tu namjenu, a posljednja šansa za rješavanje stambenoga pitanja tisuća izbjeglih i povratnika je Regionalni stambeni program koji zajednički provode Hrvatska, Srbija, BiH i Crna Gora i za koji je do sada od međunarodnih donatora prikupljeno 260 milijuna eura.
Predstavnici Državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje te UNHCR-a obišli su povodom Svjetskog dana izbjeglica koji se obilježava 20. lipnja povratničke obitelji i korisnike programa stambenog zbrinjavanja u Karlovcu, Plaškom, Vrhovinama, Korenici, Gospiću te izbjeglički centar u Strmici kod Knina kako bi na terenu vidjeli s kakvim se problemima suočavaju povratnici i kakva je dinamika rješavanja njihova stambenog zbrinjavanja.
- Nikako je ovdje. Teško. Ja sam od Otočca. U ratu smo izbjegli u Banja Luku, vratili se i, evo, ja i moja dva sina, smo od 2006. godine ovdje u Strmici. Živimo nas troje u ovoj sobi od 12 kvadrata. Kuća nam je konačno obnovljena, još samo struju i vodu moraju uključiti i svaki dan čekamo da nam kažu kad možemo ići kući. Ne mogu dočekati – kazala je 83-godišnja Milka Mileusnić.
U izbjegličkom centru Strmica, smještenom u prostoru bivše osnovne škole, živi i Gordana Čalak, izbjeglica iz Mostara. Svih ovih godina vodila je bitku s birokracijom kako bi uopće dobila hrvatske dokumente i u tome je konačno uspjela te ponosno pokazuje osobnu iskaznicu koja joj je izdana 29. siječnja 2013. godine.
- Dugo mi je trebalo da dobijem dokumente, predugo, ali, što ću. Na popisu sam za stambeno zbrinjavanje u Kninu. Ostaje još to dočekati, da dobijem stan, da odem odavde – veli Gordana Čalak.
Ivica Preskar, voditelj službe za stambeno zbrinjavanje UNHCR-a, istaknuo je da na području Hrvatske, BiH, Srbije i Crne Gore 27.000 obitelji ili 74 tisuća osoba čeka stambeno zbrinjavanje koje treba biti rješeno kroz Regionalni stambeni program. U samoj Hrvatskoj oko 2.950 obitelji.
- Zemlje su predale prve projekte koji će se realizirati iz tog programa, a u Hrvatskoj je to gradnja zgrade sa 29 stanova u Korenici. Sada se definira drugi val projekata, a to će biti gradnja dviju zgrada u Kninu te doma za stare i nemoćne u Glini, a u trećem valu se predviđa kupnja 101 stana – rekao je Preskar.
Svi se slažu da stambeno zbrinjavanje ide sporo, a Regionalni stambeni program, koji je sada konačno i konkretno pokrenut, vide zadnjom šansom da se osiguraju trajna rješenja za sve izbjeglice i povratnike na prostoru četiriju država.
Vijesti iz medija