Ministar Bačić na stručnom skupu „nZEB 2025 – Održivo i priuštivo stanovanje“

  • Slika /slike/Ministar/2025_02_20- image-1nZEB.jpg
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika

U organizaciji Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Klastera za energetsku učinkovitost i održivost u zgradarstvu - nZEB.hr danas je u hotelu Antunović održan deveti po redu stručni skup a ovogodišnja tema bila je „nZEB 2025 - Održivo i priuštivo stanovanje“. Okupljenima se uvodno uz ostale uvažene uzvanike obratio i potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva Branko Bačić.

Okupljene je uvodno pozdravio i u temu stručnog skupa uveo prof. dr. sc. Zoran Veršić s Arhitektonskog fakulteta, institucije koja je organizator stručnog skupa.
 
Priuštiv stan - važan faktor kvalitete života
 
„Tema priuštivog stanovanja odnosi se na kuće i stanove koji su financijski dostupni ljudima sa nižim ili srednjim primanjima. Cilj je omogućiti većem broju građana da sebi osiguraju krov nad glavom. Priuštiv stan važan je čimbenik kvalitete života i društvene kohezije. Kad govorimo o tom stanu on mora biti kvalitetan, prostori moraju biti ugodno osunčani, prozračni, mora biti osigurana higijena i zdravstveni uvjeti u prostoru. Stanovi u svojem okruženju moraju imati površine za odmor, moraju imati riješene parkirališne površine, ustanove za školovanje, dječja igrališta, vrtiće, opskrbne centre javni prijevoz, zdravstvene usluge. Tek tada možemo govoriti o stanovanju koje zadovoljava potrebe čovjeka koji u njemu živi“, istaknuo je profesor dr.sc. Zoran Veršić.

Neophodan novi Zakon o upravljanju i održavanju zgrada
 
U svom govoru ministar Bačić istaknuo je tri odrednice Nacionalnog plana stambene politike do 2030. koja je trenutno u procesu donošenja, a to su: priuštivo stanovanje, održivo stanovanje i prostor u funkciji stanovanja. Kako bi se one ispunile, još prošle godine započelo je donošenje niza potrebnih zakona u funkciji provedbe stambene politike.
 
„Donesen je prvi Zakon o upravljanju i održavanju višestambenih zgrada koji dosad nije postojao. Novim zakonom smo, između ostaloga, uredili odnose između upravitelja, suvlasnika, predstavnika suvlasnika i načine upravljanja u zgradama“, istaknuo je ministar Bačić i dodao da je u cilju priuštivog i kvalitetnijeg stanovanja, donesena odluka o sufinanciranju dvaju programa iz državnog proračuna u visini do 33 posto.
 
„Radi se o ugradnji dizala i omogućavanja pristupačnosti slabije pokretnih osoba. Pozivamo jedinice lokalne samouprave da nam se priključe i da sudjeluju u sufinanciranju kako bismo našim sugrađanima omogućili kvalitetnije stanovanje. Drugi program je obnova pročelja fasada u povijesnim cjelinama naših gradova da nam gradske vizure budu ljepše. I taj ćemo projekt sufinancirati s 33 posto i za to također pozivamo jedinice lokalne samouprave da nam se pridruže u sufinanciranju“, izjavio je ministar Bačić.
 
Javno savjetovanje izmjena i dopuna Zakona o POS-u po hitnom postupku
 
Dodao je i da su ovih dana u javno savjetovanje upućene Izmjene i dopune Zakona o poticanoj stanogradnji po hitnom postupku.
 
„Time ćemo ispuniti tri naša cilja: ubrzavanje nove izgradnje po starom Zakonu o društveno poticanoj stanogradnji koja je zastala jer su cijene postignute na javnim nabava za izgradnju višestambenih zgrada značajno veće od zakonom limitiranih cijena. Čim izmjene zakona budu usvojene, krećemo u izgradnju zgrada jer APN već u pripremi ima 700 stanova“, pojasnio je ministar Bačić.  Dodao je da je drugi cilj Izmjena i dopuna Zakona o poticanoj stanogradnji omogućavanje mladima do 45 godina povrat poreza na promet nekretnina, odnosno povrat polovice uplaćenog PDV-a za kupnju novogradnje ili kupnju stana od pravne osobe.
 
„Treći cilj je donošenje programa priuštivog stanovanja za sve naše sugrađane koji svojim primanjima ne mogu osigurati priuštivo stanovanje. To znači da kućanstvo ne smije trošiti više od 30 posto ukupnih prihoda na sve troškove stanovanja - rate kredita, najma stana i režija. Zbog toga ćemo donijeti programe koji će potaknuti vlasnike praznih stanova koji je u Hrvatskoj 600.000, da svoje stanove povjere APN-u koji će ih staviti na tržište što će pridonijeti padu cijena najamnina“, rekao je ministar Bačić i pojasnio da je oportunije prazne stanove podići na tržište nego izgraditi 250 tisuća novih stambenih jedinica, koliko ih prema analizama nedostaje Hrvatskoj, u idućih pet godina.
 
Najavio je donošenje ukupno 13 zakona i podzakonskih akata kako bi se Nacionalni plan stambene politike mogao realizirati.
 
U izradi novi zakonski okvir
 
„U izradu su novi Zakon o prostornom uređenju, novi Zakon o gradnji i novi Zakon o energetskoj učinkovitosti u zgradarstvu. Jedinicama lokalnih samouprava omogućit ćemo brže izmjene prostorno-planskih dokumenata kako bismo mogli osigurati posebne zone za priuštivo stanovanje. Zakonom o gradnji pojednostavit  ćemo gradnju stambenih jedinica za priuštivo stanovanje, a mijenjat ćemo i Pravilnik o minimalnim tehničkim uvjetima za izgradnju višestambenih zgrada koji će postaviti nove standarde gradnje“, rekao je ministar Bačić. Osvrnuo se i na novi Zakon o učinkovitosti u zgradarstvu.
 
„ U okviru novog zakona napravit ćemo Program obnove zgrada koji ćemo također pripremiti i njime naše zgrade učiniti kvalitetnijima. Pred nama je realizacija i provedba velikog financijskog kolača - radi se o tri milijarde eura koje moramo utrošiti u ove tri godine, a osigurani su sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti te sredstvima državnog proračuna. To je doista velik posao i pred Ministarstvom i građevinskom operativom da izvršimo energetsku obnovu zgrada javne namjene, višestambenih zgrada i obiteljskih kuća.“, rekao je ministar Bačić.
 
Prezentaciju o održivom stanovanju s naglaskom na novi Zakon o energetskoj učinkovitosti u zgradarstvu održala je ravnateljica Uprave za energetsku učinkovitost u zgradarstvu, projekte i programe Europske unije Ministarstva Irena Križ Šelendić.

Cilj skupa bio je prikazati primjere i tehnička rješenja za projektiranje, izgradnju, obnovu i modernizaciju postojećih stambenih zgrada jer osim priuštivosti, stambene zgrade moraju zadovoljiti i zahtjeve energetske učinkovitosti, CO2 neutralnosti, statičke i požarne sigurnosti te kvalitete i ugodnosti za boravak.
 
Stručni skup na temu energetske učinkovitosti i održive gradnje održava se 9. godinu uzastopno, a organizatori su Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Klaster za energetsku učinkovitost i održivost u zgradarstvu - nZEB.hr koji je osnovan s ciljem povezivanja znanosti, inovacija, gospodarstva i ostalih dionika u gradnji i obnovi zgrada prema kriterijima cjelovite obnove uz naglasak na zgrade niske energetske potrošnje, zgrada gotovo nulte energije (nZEB) i zgrada nulte emisije kao i zgrada zelene i održive gradnje.
 
 

Pisane vijesti | Informacija | Energetska učinkovitost