Ministar Branko Bačić na 18. sastanku Vlade i župana

  • Slika /slike/Ministar/2025_07_15-image-1.jpg
  • Slika
  • Slika
  • Slika
Slika /slike/Ministar/2025_07_15-image-1.jpgSlika Slika Slika

U prostorima Nacionalne sveučilišne knjižnice, održan je 18. sastanak Vlade Republike Hrvatske sa županima, predstavnicima Udruge gradova i Hrvatskom zajednicom općina. Tema sastanka, prvog u novom sazivu nakon lokalnih izbora, bilo je unaprjeđenje zakonodavnog okvira za ravnomjerni regionalni razvoj Hrvatske. Potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva Branko Bačić predstavio je nacrte novih zakona iz nadležnosti svog resora, izrađenih u okviru Nacionalnog plana stambene politike.

Sastankom je predsjedao predsjednik Vlade Andrej Plenković, koji je poručio da „svi zajedno moramo raditi ono za što smo dobili povjerenje, a to je dobrobit svih naših građana i hrvatskog gospodarstva te ukupni razvoj“. Poseban naglasak stavljen je na izmjene Zakona o regionalnom razvoju, Zakona o prostornom uređenju i Zakona o gradnji, čiji je cilj lakše i transparentnije korištenje fondova i lakše realizacije projekata.
 

Novi zakonodavni okvir do kraja 2025. godine

Ministar Bačić predstavio je nacrte novih Zakona o gradnji i Zakona o prostornom uređenju, koji će tijekom ovoga mjeseca biti upućeni u javno savjetovanje, a planiraju se usvojiti do kraja godine.

Govoreći o Zakonu o prostornom uređenju, istaknuo je kako županije imaju ključnu ulogu u njegovoj provedbi. „Jedinice lokalne samouprave moći će s državom ili s privatnim investitorom, kroz institut prava građenja, graditi zgrade za priuštivo stanovanje“, objasnio je i dodao da će se prostor prilagoditi toj svrsi uvođenjem nove namjene zemljišta - „priuštivo stanovanje”. Pojednostavit će se i procedure za izgradnju građevina društvene i javne infrastrukture.

Kada je riječ o Zakonu o gradnji, glavni cilj je ubrzati procedure ishođenja građevinskih dozvola i pojednostavniti dokumentaciju potrebnu za izgradnju obiteljskih kuća i višestambenih zgrada. S jedne strane, aktivirat će se prazni stanovi i vratiti u funkciju stanovanja, a s druge strane radit će se i na novim projektima. „Želimo graditi nove zgrade, obiteljske kuće i naselja i tu će nam doprinos županija i jedinica lokalne samouprave biti iznimno važan“, rekao je ministar Bačić. Dosadašnji Zakon o gradnji sadržavao je sve odredbe energetske učinkovitosti u zgradarstvu, međutim, u skladu s direktivama Europske unije, formirat će se zaseban Zakon o energetskoj učinkovitosti u zgradarstvu.

Ministar je također najavio izmjene Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama. Pritom je jasno dao do znanja kako se ne radi o novoj legalizaciji, nego izmjeni zakona kojom se briše rok za podnošenje zahtjeva za legalizaciju za građane koji su isti propustili.

„Mi ćemo im izići u susret, ali isključivo ako je zgrada izgrađena prije 21. lipnja 2011. godine. Nema nove legalizacije“, naglasio je ministar, dodavši i da postoje jasno određena, zaštićena područja u kojima legalizacija nije moguća.


Zakonodavni okvir za priuštivo stanovanje

Još jedan zakon, čija će provedba u velikoj mjeri ovisiti o angažmanu jedinica lokalne samouprave, je Zakon o priuštivom stanovanju. Sve općine i gradovi bit će obvezni donijeti programe lokalnog stanovanja kako bi država mogla započeti izgradnju stambenih jedinica na njihovim područjima.

Ministar je podsjetio i da je već na snazi Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o društveno poticanoj stanogradnji, u okviru kojeg je donesen pravilnik o potporama za stjecanje prve stambene nekretnine.

„Omogućili smo povrat do 50 % plaćenog PDV-a svakom našem sugrađaninu mlađem od 45 godina za rješavanje stambenog pitanja prilikom kupnje prve stambene nekretnine, odnosno povrat cjelokupnog iznosa plaćenog PPN-a“, rekao.

Za provedbu Nacionalnog plana stambene politike, nužan je i novi Zakon o najmu stanova koji će uspostaviti pravnu i financijsku sigurnost za najmodavce i za najmoprimce. Prema procjenama DZS-a i HEP-a, u Hrvatskoj postoji gotovo 600 tisuća praznih stambenih jedinica, a 358 tisuća u funkciji je kratkoročnog najma.

„Mislimo da dio od 600 tisuća praznih stambenih jedinica leži u činjenici da, prema sadašnjoj regulativi, pravnu i financijsku sigurnost nemaju niti najmodavci, niti najmoprimci“, rekao je ministar naglasivši da će novi zakon, po uzoru na europske prakse, urediti taj odnos i pružiti veću sigurnost dugoročnog najma.

U fazi donošenja su i Izmjene i dopune Zakona o stambenom zbrinjavanju na potpomognutim područjima, koji je već poslužio kao podloga za projekt izgradnje 59 višestambenih zgrada u Sisačko-moslavačkoj županiji. Taj model poslužit će kao uzor za buduće projekte, prije svega u ruralnim i prigradskim naseljima.

Za kraj, ministar je podsjetio da je na snazi Zakon o upravljanju i održavanju zgrada, da su donesene porezna reforma i reforma upravljanja turizmom, s ciljem zaustavljanja rasta cijena stanova u Hrvatskoj i vraćanju dijela stambenih prostora iz kratkoročnog u dugoročni najam.

Podsjetimo, prvi sastanak u tom formatu održan je 19. prosinca 2016. godine u Zagrebu radi uspostave načela partnerstva u komunikaciji sa svim hrvatskim županijama, gradovima i općinama. Tada je dogovorena praksa redovitog usklađivanja višerazinskog upravljanja Hrvatskom, radi njezinoga ravnomjernog regionalnog razvoja.

Prezentacija ministra Branka Bačića dostupna je OVDJE



Pisane vijesti | Informacija | Propisi