Održan ESPON tjedan

Tijekom slovenskog predsjedništva Vijećem EU-a, od 29. studenoga do 02. prosinca 2021. godine, održan je ESPON tjedan s događanjima u virtualnom obliku.

Pored sastanaka odbora za praćenje i zajedničke radne skupine, održani su sastanci ESPON kontakt točaka te je obilježen i početak javnog savjetovanja o tematskim akcijskim planovima koji će biti osnova za daljnje aktivnosti koje će se odvijati u okviru programa ESPON 2030 koji će formalno započeti 1. srpnja 2022. godine.

Nakon početnog dogovora država članica i partnerskih država o sadržaju programa ESPON 2030. kao preduvjeta za podnošenje programa Europskoj Komisiji na odobrenje, pokrenuto je javno savjetovanje o aktivnostima koje će se pokrenuti u okviru programa grupiranim u tematske akcijske planove (TAP-ove) kako bi se jamčio koherentan pristup provedbi istraživanja i ostalih aktivnosti te unapređenju znanja u svrhu potpore kreatorima politika i zainteresiranim dionicima iz EU-a, posebno na lokalnoj razini.

Stoga je jedan od ciljeva ESPON tjedna bilo upoznavanje s novim konceptom  Programa suradnje ESPON-a za razdoblje do 2030. i službeno pokretanje postupka savjetovanja, kako bi se definirali tematski prioriteti budućih istraživačkih aktivnosti ESPON-a. Rasprava se odvijala o četiri tematska područja, odnosno tematska akcijska plana (tzv. TAP):
  • Perspektiva za sve ljude i mjesta,
  • Klimatski neutralna područja,
  • Upravljanje novim zemljopisnim područjima i
  • Mjesta otporna na krize. 

ESPON SEMINAR održan 1. i 2. prosinca bio je usmjeren na temu „Kvaliteta života za teritorijalnu politiku i politiku usmjerenu na građane” te su kroz veći broj radionica prezentirana  najnovija  istraživanja povezana s tom temom. Tijekom seminara održan je niz online radionica. za upoznavanje i raspravu o najnovijim istraživanjima ESPON-a. Poboljšanje kvalitete života postavlja se pred kreatore politika na različitim razinama kao jedan od ključnih ciljeva. Pored uobičajene procjene životnog standarda i osobnog uspjeha te kvalitete života kroz visinu prihoda pojedinca, raspravljalo se o načinima na koje pokazatelji kvalitete života mogu dopuniti gospodarske i društvene pokazatelje za praćenje prostornog razvoja te povezati rast, prosperitet i kvalitetu života s ublažavanjem nejednakosti među građanima, ali i smanjenjem štetnih utjecaja na okoliš. Naglašava se i nužnost jačanja participacije građana u donošenju odluka.

Razmatran je i utjecaj epidemije virusa COVID-19 kao novog izazova koji izravno utječe na uvjete života, ali i prostor, od lokalne do globalne razine.

ESPON seminar okupio je ugledne stručnjake te prezentirao novu metodologiju za procjenu kvaliteta života, uvažavajući lokalne uvjete i pristup kojim su građani stavljeni u središte interesa.
 

Dodatne informacije:



Pisane vijesti | Informacija | Međunarodna suradnja