Stambeno zbrinjavanje mladih kroz subvencije i POS

Slika /slike/Opcenito/kljucevi.jpg

Na 153. sjednici Vlade prihvaćeni su Nacrti prijedloga izmjena i dopuna Zakona o subvencioniranju stambenih kredita, i Zakona o društveno poticanoj stanogradnji. Izmjenama zakona osiguravaju se još povoljniji uvjeti subvencioniranja stambenih kredita za obitelji s djecom a novim programom POS-a stanovi za znanstvenike, liječnike i učitelje u manjim sredinama i na otocima.

Vlada je u saborsku proceduru uputila izmjene Zakona o subvencioniranju stambenih kredita i Zakona o POS-u, a potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva i prostornoga uređenja Predrag Štromar istaknuo je kako je riječ o dvjema mjerama kojima je cilj poticanje demografske obnove društva i rješavanje stambenog pitanja mladih obitelji.

Izgradnja stanova POS-a je program stambenog zbrinjavanja mladih obitelji, koje za manju cijenu kvadrata od tržišne, dobivaju sigurnost i kvalitetu gradnje njihovog doma. Stanovi POS-a grade se za kupnju i najam a do sada je kroz POS program izgrađeno preko 8200 stanova u koje je uloženo više od 4 milijarde kuna. U naredne dvije godine planira se izgraditi novih tisuću stanova na lokacijama u Zadru, Splitu, Trogiru, Solinu, Biograd na Moru, Bolu, Cresu, Krku, Kraljevici, Lovranu, Poreču, Visu i Vrsaru.

Izmjenama Zakona o društveno poticanoj stanogradnji, se želi omogućiti rješavanje stambenog pitanja širem krugu građana koji kupuju stanove na slobodnom tržištu, a smanjuje se i kamatna stopa na javna sredstva u otplati s 3 na 2 posto. Također, želi se omogućiti kupnju stanova za državne i javne službenike i namještenike deficitarnih zanimanja, te spriječiti zloupotrebe javnih sredstava u korištenju stanova uvođenjem zabrane davanja u najam ili prodaju stanova.

Za izmjene Zakona o POS-u ministar Štromar je naveo da je riječ o konkretnoj demografskoj mjeri, kojoj je cilj osigurati stanovanje mladima i njihov ostanak u Hrvatskoj. Ministar Štromar je istaknuo i uvođenje zabrane davanja u najam ili prodaje neotplaćenih stanova, što će se definirati kupoprodajnim ugovorom kako bi se stanovi koristili za namjenu za koju država izdvaja javna sredstva.

Subvencioniranje stambenih kredita je mjera stambenog zbrinjavanja koja se provodi od 2017. godine, točnije pozivi su provedeni 2017. i 2018. godine a mladi će se za subvencije ponovo moći javiti na jesen 2019. i 2020. godine.
 
Subvencioniranje kredita odobravati će se za kupnju stana ili kuće, odnosno gradnju kuće do najviše 1500 eura po metru kvadratnom odnosno do najvišeg iznosa kredita od 100.000,00 eura u kunskoj protuvrijednosti. Rok otplate kredita ne smije biti kraći od 15 godina. Visina subvencije ovisit će o indeksu razvijenosti mjesta na kojem se nekretnina kupuje, odnosno gradi, te će se kretati od 30 do 51 posto iznosa rate kredita.
 
Ova mjera stambenog zbrinjavanja ujedno je i demografska mjera jer se za svako živorođeno, odnosno usvojeno dijete u razdoblju subvencioniranja kredita, subvencija Države produžuje za dodatne dvije godine. Novina je da će se nakon donošenja izmjena Zakona u saboru, omogućiti produženje subvencija za dodatnu godinu dana po svakom djetetu i za obitelji koje već imaju djecu pa će tako primjerice za obitelj koja već ima dvoje djece subvencija umjesto pet godina trajati sedam godina. 

Za provedbu zakona u proračunu je za ovu godinu, na razdjelu Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama, osigurano 80 milijuna kuna  - 42 milijuna kuna za plaćanje subvencija iz 2017. godine, 34 milijuna kuna za plaćanje subvencija iz 2018. godine i četiri milijuna kuna za nove subvencije koje će se odobriti krajem ove godine. Za 2020. godinu planirano je 114 milijuna kuna, a za 2021. godinu 150 milijuna kuna.

Do sada je ovom mjerom stambenog zbrinjavanja više od 5300 obitelji osiguralo svoj dom a u tim je obiteljima rođeno preko 550 djece.

Do kraja 2020. kroz ove programe u planu je osigurati dom za više od 20 tisuća obitelji koje će tako ostati u Hrvatskoj, osnovati obitelj i doprinositi gospodarskom razvoju zemlje.
 



Stranica | Informacija | Stambeno zbrinjavanje