U Rijeci održana druga po redu stručna radionica u sklopu ISPU projekta

  • Slika /dokumenti/eRAZVOJ/Rijeka/2022_03_24_image1-Ri.jpg
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika

Predstavnici Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine predstavili su danas u Step RI, Sveučilištu u Rijeci projekt „Informacijski sustav prostornoga uređenja (ISPU) i njegovi moduli“ na drugoj od pet stručnih radionica koje se planiraju održati u narednom razdoblju.

Današnja stručna radionica okupila je 50 predstavnika iz Ličko-senjske, Primorsko-goranske i Istarske županije. Riječ je o službenicima zaposlenima u upravnim odjelima prostornoga uređenja u tim županijama koji se u svakodnevnom radu susreću s različitim modulima Informacijskog sustava prostornog uređenja ISPU, a najčešće eGrađevinskim dnevnikom i eDozvolom.

Informacijski sustav prostornog uređenja (ISPU) je alat namijenjen brzom i jednostavnom uvidu u prostorno uređenje u Republici Hrvatskoj. ISPU sadrži podatke o prostoru i objektima koji nas okružuju u digitalnom formatu. Uz Geoportal ISPU koji je tzv. sabirnica cijelog digitalnog sustava Ministarstva, u sklopu digitalizacije nadograđuje se i razvija cijeli niz postojećih e-usluga poput modula eNekretnine, eKatalog, ePlanovi, eDozvola, eEnergetski certifikat, eProstorna inspekcija, eInvesticije i eGrađevinski dnevnik. Cilj ovih usluga je osigurati još veću dostupnost javnih usluga građanima, smanjiti administrativni teret i troškove za građane te postići veću ekonomičnost i učinkovitost u radu javne uprave.

Na radionici je nešto više o modulima sustava ISPU-a govorio Alen Grabar, načelnik Sektora za razvoj informacijskog sustava prostornog uređenja i državne imovine. Danijel Meštrić, ravnatelj Uprave za nadzor, žalbe, razvoj informacijskog sustava i digitalizaciju pri Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, govorio je o modulu eGrađevinski dnevnik i njegovoj primjeni u praksi, što je posebno bilo korisno sudionicima radionice. Na kraju je nešto više o prednostima rada u sustavu eDozvola i rezultatima rekla Gordana Špehar Hafizović, voditeljica Službe za praćenje rada, edukaciju korisnika sustava i analitiku.

„Brojne su koristi primjene i rada u Informacijskom sustavu prostornog uređenja, a jedan od pokazatelja su i brojke korištenja sustava. Samo u veljači 2022. godine Geoportal je zabilježio više od 1,2 milijuna posjeta korisnika iz Hrvatske, zemalja Zapadne Europe, susjednih zemalja, pa čak i Sjedinjenih Američkih Država“, naglašeno je na radionici. 

Na radionici je istaknuto kako će se u sklopu eDozvole u narednom razdoblju potpuno uvoditi elektroničko poslovanje u skladu sa izmjenama zakona, nastaviti daljnje povezivanje s elektroničkim sustavima uredskog poslovanja županija i gradova te uvoditi novi servisi uz reprogramiranje javnog portala. Inače, modul eDozvola u svojoj je punoj primjeni od 2015. godine  te dnevno bilježi više od 1500 prijava i preko 200 predanih zahtjeva. Trenutno sadrži informacije za preko 520 tisuća predmeta i preko 3,2 milijuna dokumenata (projekata, zahtjeva i njegovih priloga te akata).

Ujedno, sredinom mjeseca ožujka pokrenut je projekt „Digitalizacija postojećih akata o gradnji na području cijele RH“ s ciljem pretvaranja u digitalnu formu više od 2 milijuna lokacijskih, građevinskih i uporabnih dozvola izdanih u razdoblju od 1968. do 2015. godine (od kad je u primjeni digitalno izdavanje dozvola). Trenutno se te dozvole nalaze u papirnatim izdanjima po raznim arhivama što mnogobrojnim građanima i investitorima otežava proces pronalaska.

Uz to, projektom se uz razvoj elektroničkih usluga financira i opremanje lokalnih ureda standardnom računalnom opremom a sve kako bi djelatnici jedinica lokalne i regionalne samouprave, koji izdaju dozvole i ostale dokumente prostornog planiranja i gradnje, mogli pratiti i koristiti sofisticirana programska rješenja u sklopu cjelokupnog procesa digitalizacije prostornog uređenja i graditeljstva na razini države.

Projekt je ukupno vrijedan više od 130 milijuna kuna, od čega bespovratna sredstva iz Europskog fonda za regionalni razvoj čine gotovo 112 milijuna kuna.

Spomenimo i kako se iduća radionica planira već za 31. ožujka 2022. godine u Osijeku, a potom i u Splitu te Zagrebu.

ISPU geoportal dostupan je na sljedećem linku: https://ispu.mgipu.hr/



 

Pisane vijesti | Informacija | Elektronički servisi