Vlada prihvatila Konačni prijedlog Zakona o prijenosu vlasništva nekretnina na Sindikalni fond nekretnina

Slika /slike/Ministar/2024_11_06_Vlada.jpg

Na prvoj ovogodišnjoj sjednici Vlade, potpredsjednik Vlade i ministar Branko Bačić predstavio je Izvješće o provedbi obnove na potresima zahvaćenim područjima za prosinac 2024. godine te Nacrt konačnog prijedloga Zakona o prijenosu vlasništva nekretnina na Sindikalni fond nekretnina i na sindikate.

Vlada je na prvoj ovogodišnjoj sjednici prihvatila Nacrt konačnog prijedloga zakona o prijenosu vlasništva nekretnina na Sindikalni fond nekretnina i na sindikate

Najvažnije promjena u odnosu na prvo čitanje je uvođenje mogućnosti da država ili jedinice lokalne samouprave (JLS) iskoriste mogućnost prvokupa u skladu s primjedbama sa saborske rasprave. 

Time se rješava višedesetljetno pitanje vlasništva nad imovinom kojom je u vrijeme SFRJ raspolagao (i imao pravo korištenja) Savez sindikata Hrvatske i sindikati registrirani kao društvene organizacije. Navedene nekretnine postale su vlasništvo RH temeljem Zakona o udrugama 1997. godine, no namjera zakona nije bila da one trajno ostanu u državnom vlasništvu nego da se sindikati dogovore oko podjele nekretnina. 

Na dijelu nekretnina vodili su se ili su u tijeku sudski postupci za upis prava vlasništva, iseljenja, naplate najamnine ili zakupnine te za povrat stečenog prava bez osnove. Od ukupno 110 lokacija na kojima su se nalazile sporne nekretnine, protekom vremena i nakon očevida utvrđeno je da pojedine nekretnine nije moguće vratiti te je utvrđen konačni broj od 35 lokacija koje su pogodne za povrat u vlasništvo na Sindikalni fond nekretnina ili na točno određene sindikate odnosno sindikalne središnjice. 

„Zakonom je predviđeno da se imovina iz vlasništva države upiše kao titular u vlasništvo sindikalnih središnjica. Predvidjeli smo rješenje da se svakoj središnjici od tih 35 lokacija u vlasništvo daju nekretnine kojima nedvojbeno raspolaže sindikalna središnjica.  Njih ćemo upisati na Sindikalni fond nekretnina koji je osnovan ovim zakonom i koji će do trajnog rješenja raspolagati navedenim nekretninama“, rekao je ministar Bačić i dodao da značajnim brojem nekretnina raspolažu sindikalne središnjice koje međusobno još nisu riješile imovinsko-pravne odnose te da te nekretnine nisu etažirane. 

Neke od navedenih nekretnina su Sindikalni dom u Zagrebu, Dom grafičara te dio Doma učitelja koji koriste sindikati, ali i sindikalna odmarališta u Crikvenici (Villa Ružica) i Iki.

Status provedbe obnove od potresa na kraju 2024. 

Na prvoj ovogodišnjoj sjednici, potpredsjednik Vlade i ministar Branko Bačić predstavio je izvješće o provedbi obnove na potresima zahvaćenim područjima za prosinac 2024. godine.

Obnova je u potpunosti završila na 12.781 lokaciji od čega na 12.091 privatnih zgrada i kuća te 690 projekata zgrada javne namjene i infrastrukture financiranih iz Fonda solidarnosti.  Tijekom prosinca završeno je 120 obnova, 124 zamjenske obiteljske kuće, 20 konstrukcijskih i 72 nekonstrukcijske obnove, jedna novčana pomoć umjesto gradnje te tri cjelovite obnove zgrada javne namjene. 

U postupku nabave je 1.273 lokacija s ukupno 2.982 posebne stambene jedinice. Na današnji dan aktivno je 1.942 gradilišta od čega je 1.726 privatnih zgrada i kuća te 216 zgrada javne namjene. 

Prezentacija ministra Bačića:


U obnovu Banovine uložena milijarda i 390 milijuna eura

Na području petrinjskog potresa obnova privatne imovine završila je na 8.767 lokacija kojima je obuhvaćeno 12.955 stambenih jedinica te na 285 zgrada javne namjene i infrastrukture. Otvorena su 1.092 gradilišta. 
Uoči četvrte obljetnice potresa 23. prosinca 2024. godine, članovi Vlade obišli su nekoliko važnih zgrada koji su dovršeni ili će biti otvoreni krajem siječnja. To su novoizgrađeni Dom zdravlja Petrinja, Centar za mlade u Petrinji, novoizgrađene i obnovljene objekte Opće bolnice dr. Ivo Pedišić u Sisku, Učenički dom u Sisku te obnovljenu zgradu javne namjene u centru Siska u kojoj su smješteni Županijska razvojna agencija SIMORA, ispostave nekoliko ministarstva, a velika dvorana u obnovljenoj zgradi koristit će se i kao kino dvorana.

„Tijekom prosinca smo dovršili gradnju novog naselja s 11 državnih kuća u Vojniću koje su useljene gdje su stanarima podijeljeni ključevi. Završena je i obnovljena Narodna knjižnica „Vlado Gotovac“ u Sisku, a obnovljena je i Crkva sv. Mirka u Šestinama“, pojasnio je ministar Bačić te je posebno istaknuo podatak o značajnom povećanju stambenog fonda na području Sisačko-moslavačke županije.

„Radi se o izgradnji 59 zgrada s ukupno 1.024 stana od čega smo 20 zgrada krenuli financirati iz Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija“, a 36 zgrada na temelju posebnog Programa stambenog zbrinjavanja na području Sisačko-moslavačke županije koji je donijela Vlada. Dvije zgrade s 30 stanova izgradili smo i financirali iz Programa POS u Sisku, a jednu zgradu financiramo i gradimo iz Programa međuresorne suradnje u Novskoj“, pojasnio je ministar Bačić. 

Od 59 zgrada završeno je njih 16, a u dvije - u Novskoj i Dvoru - uručit će se ključevi stanarima u siječnju.  U tijeku je izgradnja 38 zgrada od čega će tijekom veljače biti podijeljeni ključevi stanarima 9 zgrada (7 u Sisku te po jedna u Jasenovcu i Glini). U postupku javne nabave za izvođenje radova je 5 zgrada.

Podsjetimo, na posljednjoj sjednici Vlade u 2024. godini, zaključcima Vlade produljeno je trajanje mjera pomoći građanima na potresom pogođenim područjima do kraja lipnja 2025.:
 
  • otpis potraživanja i naknade za isporučenu električnu i toplinsku energiju 
  • otpis potraživanja za RTV pristojbu
  • nastavak besplatnog prijevoza vlakom za stanovnike pogođene potresom na području Sisačko-moslavačke županije te predstavnike službi koje sudjeluju u pružanju pomoći i sanaciji šteta
  • oslobađanje plaćanja cestarine na autocesti A11 Zagreb - Sisak

Vlada je donijela novi Program mjera obnove zgrada oštećenih potresom 27. prosinca 2024. godine s ciljem pojednostavljenja i ubrzanja procesa obnove. Novi program omogućuje jednokratnu promjenu modela obnove nakon donošenja rješenja o obnovi, isplatu novčane pomoći za nekonstrukcijsku obnovu na namjenski račun prije obnove uz eventualno produljenje roka za troškove na dodatnih godinu dana. 

Programom se razrađuju ugovori o obnovi sklopljeni između Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine i podnositelja zahtjeva,  a također se i detaljnije propisuje postupak nadzora nad provedbom Zakona o obnovi. Programom se definiraju odredbe privremenog i trajnog stambenog zbrinjavanja u svrhu usklađenja s odlukama koje je donijela Vlada RH i olakšava se pristup obnovi zahtjevnih konstrukcijskih obnova višestambenih zgrada u povijesnim jezgrama Gline, Petrinje i Siska. 

Dosad je na obnovu javne i privatne imovine sveukupno utrošeno 3,28 milijardi eura od čega se na zagrebački potres odnosi 1,89 milijardi eura, a na petrinjski 1,39 milijardi eura.

Izvršenje proračuna - za troškove obnove na stavci Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine u 2024. godini realizirano je 294,5 milijuna eura.

U financijskim projekcijama za 2025. godinu osigurano je 1,3 milijardi eura za obnovu.
 

Pisane vijesti | Informacija