Započela katastarska izmjera građevinskih područja Grada Petrinje

  • Slika /slike/Ministar/Petrinja_Komes_Sustic_Bacic_Celjak.jpg
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika

Višegodišnji program katastarskih izmjera građevinskih područja za razdoblje 2021.-2030. započeo je svečanim otvorenjem radova u Petrinji na kojem je prisustvovao potpredsjednik Vlade i ministar Branko Bačić. Grad koji je najteže pogođen razornim potresom 2020. godine simbolično označava početak najvećeg katastarskog projekta u Republici Hrvatskoj od kada postoje zemljišne knjige.

Područja koja su obuhvaćena Višegodišnjim programom katastarskih izmjera građevinskih područja se odnose na 9 katastarskih općina: Strašnik, Graberje, Gora, Sibić, Križ Hrastovački, Novo Selište, Mošćenica, Brest Pokupski i Petrinja. Ukupna površina za koju se provodi postupak obnove katastra i zemljišne knjige je 5.455 hektara, odnosno 28.204 katastarskih čestica, te 15.832 zgrade. Izmjerom je obuhvaćena površina onih dijelova katastarskih općina na području Grada Petrinje koji su najteže nastradali u potresom pogođenom području.
 
Početak radova je označen otkrivanjem informativne ploče na raskrižju ulica Matije Gupca i Voćarske ulice u Petrinji.
 
„Započela je katastarska izmjera Grada Petrinje vrijedna 5,15 milijuna € kojom će se osigurati ažurni podaci o nekretninama i zemljištima kao preduvjet za nove investicije i gospodarske projekte s ciljem razvoja i revitalizacije ovog područja. Vlada Republike Hrvatske na ovom iznimno opsežnom programu radi već nekoliko godina, a pilot projekti u nekoliko katastarskih općina su pokazali iznimnu učinkovitost i izvrsne razvojne i gospodarske rezultate nakon katastarskih izmjera. Grad Petrinja i Sisačko-moslavačka županija temelj za obnovu i razvoj imat će i u ovom projektu koji će označiti prekretnicu u rješavanju imovinsko-pravnih odnosa, a time i za ubrzanje na području obnove cijelog područja“, izjavio je potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, Branko Bačić.
 
Na svečanom otvorenju radova u Petrinji bili su i predstavnici Ministarstva pravosuđa, glavni ravnatelj Državne geodetske uprave Antonio Šustić, župan Sisačko-moslavačke županije Ivan Celjak, gradonačelnica grada Petrinje Magdalena Komes, viša savjetnica specijalistica u Državnoj geodetskoj upravi Maja Pupačić, pročelnica područnog ureda za katastar Sisak Marina Pešun, te predstavnici tvrtki izvođača i nadzora: Geodetski zavod Split d.d., Zavod za fotogrametriju d.d. i Geoanda d.o.o.
 
„Državna geodetska uprava je nositelj projekta Višegodišnji program katastarskih izmjera građevinskih područja i iznimno smo ponosni što Program započinje upravo u Petrinji. Na projektu je angažiran velik broj stručnjaka iz brojnih državnih institucija, lokalnih samouprava i iz privatnog sektora. Svi su oni svjesni značaja kojeg ovaj projekt ima za Republiku Hrvatsku i upravo taj entuzijazam svih uključenih svjedoči o potrebi provođenja najveće katastarske izmjere na području Republike Hrvatske. Sve detalje projekta na nacionalnoj razini ćemo objaviti uskoro, a do tada želim puno uspjeha svima koji su uključeni u izmjeru na području Grada Petrinje i Sisačko-Moslavačke županije“, izjavio je glavni ravnatelj Državne geodetske uprave, Antonio Šustić.
 
Katastarska izmjera započinje i za područje ostalih dijelova Sisačko-moslavačke županije. Godišnjim programom obuhvaćena su i područja gradova Siska, Kutine i Gline te općine Topusko i to dijelovi 21 katastarske općine. Ukupna površina za koju se provodi postupak obnove katastra i zemljišne knjige je 10.379 hektara, koje obuhvaća 52.071 katastarskih čestica, te 25.225 zgrada. Tu se nalaze i oni dijelovi katastarskih općina na području županije koji su najteže nastradali u potresom pogođenom području u prosincu 2020. Predviđeni rok dovršenja svih usluga iz ugovora je prosinac 2023.
 
Za provedbu katastarskih izmjera i geodetskog nadzora nad provođenjem katastarskih izmjera za područje županije osigurana su sredstava u ukupnom iznosu od 9.530.340,43 eura. Ukupna vrijednost ugovora za usluge katastarskih izmjera i usluge geodetskog nadzora za 18 katastarskih općina područja gradova Petrinje, Siska, Kutine i Gline te općine Topusko je 7.462.437,46 eura, dok je postupak nabave u tijeku za dijelove katastarskih općina Prekopa, Majske Poljane, Kihalac i Petrinja.
 
Višegodišnji program katastarskih izmjera građevinskih područja za razdoblje 2021.-2030. usvojio je Hrvatski sabor 1. listopada 2021. godine i ujedno je Vlada Republike Hrvatske 3. lipnja 2021. donijela Godišnji program katastarskih izmjera građevinskih područja za 2022. godinu.
 
Cilj programa  katastarskih izmjera građevinskih područja je osnivanje katastarskog operata katastra nekretnina i obnova, odnosno osnivanje zemljišnih knjiga temeljem provedenih katastarskih izmjera za nekretnine u građevinskim područjima u Republici Hrvatskoj. Prema podacima Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, površina građevinskih područja u Republici Hrvatskoj iznosi oko 550.000 ha što je 9,7 % od ukupne površine Republike Hrvatske, a na kojem se prema procjeni odvija više od 80% svih gospodarskih aktivnosti.
 
Sredstva potrebna za provedbu Programa za razdoblje 2021. – 2030. okvirno iznose 401.486.495,45 eura (3.025.000.000,00 kuna). Ona su dijelom osigurana na stavkama državnog proračuna, a većim dijelom Višegodišnji program financirat će se sredstvima iz EU fondova.


Započela obnova centra grada Petrinje 

Potpredsednik Vlade i ministar Branko Bačić obišao je danas, u društvu ministrice Nine Obuljen Koržinek, župana sisačko-moslavačkog Ivana Celjaka te gradonačelnice Petrinje Magdalene Komes i centar grada Petrinje, gdje su započeli radovi na cjelovitoj obnovi pojedinačno zaštićenih kulturnih dobara temeljem Programa cjelovite obnove kulturno-povijesne cjeline grada Petrinje koje je donijelo Ministarstvo kulture i medija. 

Riječ je o prvim zgradama koje su ugovorene a nalaze se u samom centru Petrinje na Trgu dr. F. Tuđmana br. 1 i 5 i obje su teško stradale u potresu. Zgrada na Trg dr. F. Tuđmana 1 imala je razorna oštećenja i u 2021. te je uklonjena uz očuvanje dijela portala dok je zgrada na broju 5 djelomično uklonjena.

Obišli su potom i radove na cjelovitoj obnovi potresom oštećene zgrade Pučkog otvorenog učilišta Hrvatski dom Petrinja te zgrade Interpretacijskog centra baštine Banovine, koje su također u centru Petrinje a obnova se financira sredstvima Fonda solidarnosti EU. 

Potpredsjednik Vlade i ministar Branko Bačić u izjavi medijima istaknuo je da je želja napraviti rekonstrukciju samog centra zadovoljavajući uvjete koje im je struka postavila.

"Imamo svojevrsnu utakmicu s vremenom kako bismo ispunili vrlo zahtjevne kriterije i uvjete koji su postavljeni u obnovi ove stare gradske jezgre, a s druge strane oštrim rokom koji je pred nama, a svega je još manje od pet mjeseci", rekao je ministar Bačić.
Očekuje da svi sudionici u ovom projektu naprave maksimalno što je moguće kako bi se obnovio središnji dio Petrinje.

"Pred nama je zahtjevno razdoblje da, ne samo realiziramo sredstva koja su osigurana iz europskih fondova nego da pronađemo način kako u proračunima koji su pred nama realizirati projekt koji je zahtjevan", naglasio je ministar.

Istaknuo je da su značajno pojednostavili procedure i ubrzali rokove i ta činjenica omogućava da se zahtjevni poslovi realiziraju. 

"Sada dodatno još pojednostavljujemo procedure, a s druge strane u zakonu omogućavamo da se infrastrukturni objekti, bilo cestovne ili komunalne infrastrukture realiziraju na identičan način kako bismo i u tom dijelu mogli dostići rokove", rekao je ministar Bačić.



 



Pisane vijesti