- Objavljeno: 04.04.2025.
9. Dani arhitekata u Tuheljskim toplicama
Državna tajnica Dunja Magaš kao izaslanica ministra Branka Bačića prisustvovala je otvorenju konferencije 9. Dani arhitekata u četvrtak 3. travna 2025. u hotelu Well u Tuheljskim toplicama u organizaciji Hrvatske komore arhitekata i Udruženja hrvatskih arhitekata.
Na središnjem godišnjem okupljanju hrvatskih arhitekata državna tajnica Dunja Magaš u uvodnom govoru istaknula je da je briga za prostor koji je uz ljude najvažniji nacionalni i identitetski resurs, jedna od zadaća resornog ministarstva koje predano radi na razvoju digitalnih alata i edukaciji svih dionika prostornog uređenja, u cilju što učinkovitijeg uvođenja u praksu prostornih planova nove generacije kako bi se održao kontinuitet prostornog planiranja i uređenja prostora.„U tom kontekstu krajem 2023. godine donesen je novi Pravilnik o prostornim planovima, koji je donio značajne promjene u prostornom planiranju. Promjenama zakonskog okvira, digitalizacijom postupaka i uvođenjem novih digitalnih alata mijenja se i prilagođava rad nositelja izrade i stručnih izrađivača prostornih planova. Cilj je stvaranje politike prostornog uređenja za kvalitetnije upravljanje prostorom. Trenutačno se izrađuje niz podloga: stručno analitičke za izradu prostornih planova nove generacije državne, županijske i lokalne razine. Osim sredstava državnog proračuna, koriste se značajna sredstva iz NPOO-a“, izjavila je državna tajnica Magaš i najavila donošenje novog Zakona o prostornom uređenju, novog Zakona o gradnji i novog Zakona o energetskoj učinkovitosti u zgradarstvu do kraja 2025. godine.
Stav Ministarstva je da je sada pravi trenutak za njegovu novu cjelovitu izradu kako bi se u kontekstu budućeg sustava prostornog planiranja, koji je nastupio posljednjim izmjenama Zakona, na kvalitetniji način razriješile pravne posljedice suživota prostornih planova novog i starog modela.
Vraćanje uloge lokacijskoj dozvoli
„Ocjenjujemo da se lokacijskoj dozvoli treba povratiti uloga koju je u posljednje vrijeme izgubila. Lokacijska dozvola treba ponovo postati posljednja instanca prostornog uređenja, alat u funkciji provedbe prostornog plana, u čijem se postupku izdavanja kroz višekriterijsku analizu preispituje lokacija određenog zahvata te posljedično, odobrava optimalno rješenje“, istaknula je Dunja Magaš i dodala da je istovremeno potrebno omogućiti uravnoteženi razvoj koji će pomiriti prostorno-planske, ekološke ali i gospodarske aspekte, od kojih se ni jedan ne smije zanemariti, ali ni prevladati na štetu ostalih.
„Važno je spomenuti bespravnu gradnju koja je veliki problem i koja uništava svako nastojanje vrsnoće građenja pa je kroz zakonske odredbe i Zakona o prostornom uređenju i Zakona o gradnji, potrebno uspostaviti sustav nulte tolerancije na bespravnu gradnju. Namjera Ministarstva je u proces izrade novog Zakona uključiti predstavnike relevantnih državnih institucija, strukovnih udruženja i akademske zajednice te je u tu svrhu osnovana radna skupina, u kojoj će predstavnici arhitektonske struke zasigurno dati značajan doprinos“, navela je državna tajnica.
Koprivničko-križevačka županija - malo područje velikog bogatstva
Sudionike skupa pozdravio je Tomislav Petrinec, ravnatelj Uprave za zaštitu kulturne baštine Ministarstva kulture i medija, izaslanik ministrice kulture Nine Obuljen Koržinek.
„Veseli me da smo ove godine organizirali ovaj skup u kontinentalnom dijelu Hrvatske, u Koprivničko-križevačkoj županiji. Ovo je malo područje velikog kulturnog i povijesnog bogatstva i izrazite slikovitosti. Baština je temelj kulturnog i prostornog identiteta svakog prostora. Ovdje je u srednjovjekovnom razdoblju stvorena snažna kulturno - povijesna i graditeljska podloga koja je utjecala na daljnji prostorni razvoj, a vidljiva je i danas“, istaknuo je Tomislav Petrinec.
Predsjednica Hrvatske komore arhitekata Rajka Bunjevac istaknula je da se radi o središnjem okupljanju hrvatskih arhitekata, devetu godinu zaredom.
Prostor i investicije - mogu li zajedno?
Potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić sudjelovao je na panel diskusiji ‘Prostor i investicije - mogu li zajedno?’ s ekonomskim analitičarem Damirom Novotnyjem, partnerom tvrtke Studio 3LHD arhitektom Markom Dabrovićem, predsjednicom Hrvatske komore arhitekata Rajkom Bunjevac te krapinsko-zagorskim županom Željkom Kolarom. S obzirom na to da je uređenje prostora proces koji zahtjeva dugoročno i interdisciplinarno gledanje unaprijed, uređenje prostora treba biti projekt koji traje bitno duže nego izborni ciklusi lokalnih i regionalnih samouprava budući će njega baštiniti buduće naraštaje.
Ministar Bačić naglasio je kako promišljeno projektiranje prostora može i mora biti resurs napretka te da upravo arhitekti imaju veliku odgovornost u oblikovanju i planiranju kvalitetne sadašnjosti i budućnosti.
„Prostor nije samo okvir za život i rad, nego ključan element razvoja društva i gospodarstva. Njegovim pravilnim korištenjem i planiranjem osiguravamo održivi razvoj i podižemo kvalitetu života“, izjavio je ministar Bačić. Čestitao je Hrvatskoj komori arhitekata i Udruženju hrvatskih arhitekata na uspješnoj organizaciji ove tradicionalne konferencije koja okuplja vrhunske stručnjake i otvara aktualne i važne teme.
Dani arhitekata okupili preko 700 stručnjaka
"Ovogodišnje dane arhitekata prati oko 500 arhitekata iz cijele Hrvatske okupljenih ovdje u Tuhelju te još oko 200 sudionika u hibridnom obliku. Govorit ćemo o suvremenoj arhitekturi u Hrvatskoj i o obnovi naslijeđa hrvatske moderne, betonskim spavačima koje imamo i ovdje u Zagorju i koje bismo željeli obnoviti kao baštinu hrvatske moderne za generacije što dolaze“, izjavila je predsjednica HKA Rajka Bunjevac.
Predsjednica Udruženja hrvatskih arhitekata Mia Roth Čerina istaknula je da se na kongresu sudionici suočavaju s aktualnim pitanjima prakse.
„Ovogodišnji Dani arhitekture odvijaju se u kontekstu donošenja novih zakona koji će neposredno utjecati na način na koji promišljamo, projektiramo i gradimo. Zato je važno da struka u ovom trenutku artikulira što su njeni standardi, vrijednosti i uvjeti koji omogućuju arhitektonsku kvalitetu kao temelj dugoročne kvalitete života“, izjavila je Mia Roth Čerina.