Najava: Drugi otvoreni dijalog partnera - 1. veljače 2019.

Slika /slike/Energetska_ucinkovitost/2018_09_27_povelja.1.jpg

Ministarstvo organizira „Drugi otvoreni dijalog partnera“ na temu „Energetsko siromaštvo“, u cilju definiranja kriterija za pojam energetsko siromaštvo u RH. Potpisivanjem “Povelje o suradnji u cilju dekarbonizacije zgrada do 2050. godine“, 1. veljače 2019. u Zagrebu nastavlja se pridruživanje novih partnera.

Definirani kriteriji energetskog siromaštva implementirat će se u javne pozive za energetsku obnovu stambenih zgrada, prvenstveno obiteljskih kuća, koje Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja planira raspisati. Želja je energetski siromašnim građanima dodijeliti maksimalni postotak bespovratnih sredstava za energetsku obnovu njihovih domova.

Definirani kriteriji energetskog siromaštva služit će isključivo za potrebe izrade Nacrta Izmjena i dopuna Programa energetske obnove obiteljskih kuća 2014. -2020. 

U sklopu Drugog otvorenog dijaloga partnera na temu „Energetsko siromaštvo“ nastavit će se pridruživanje novih partnera svečanim potpisivanjem “Povelje o suradnji u cilju dekarbonizacije zgrada do 2050. godine“.

Potpisivanje će se održati  u petak 1. veljače 2019. godine s početkom u 10 sati, u Zagrebu, Hotel Panorama, dvorana Kaptol 1.

Potpisnici Povelje pružaju potporu te promiču dekarbonizaciju zgrada u svojim daljnjim aktivnostima, gdje god je to moguće.

Približavanjem najavljenog 2. otvorenog dijaloga partnera u ponedjeljak 28. siječnja 2019. godine u prostoru Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja pomoćnica ministra dr. sc. Maja Marija Nahod primila je ravnatelja Regionalne energetske agencije, dr.sc. Julije Domca.

Nakon razgovora oko definiranja energetskog siromaštva u RH, potpisana je “Povelja o suradnji u cilju dekarbonizacije zgrada do 2050. godine“ čime je REGEA postala ravnopravni partner.

Naši dosadašnji partneri-potpisnici Povelje uz Regionalnu energetsku agenciju REGEA su:

Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Hrvatska udruga proizvođača toplinsko-fasadnih sustava, Hrvatski savjet za zelenu gradnju, Klaster nZEB,  Grad Jastrebarsko, Grad Sveti Ivan Zelina, Energetski institut Hrvoje Požar, Grad Karlovac, HUEC, Klimaproing d.o.o., Grad Rijeka, Baumit d.o.o., Rockwool Adriatic d.o.o., VITA PROJEKT d.o.o i  VELUX Hrvatska d.o.o.

Spomenimo ovdje kako je na 139. sjednici Vlade, održanoj 23. siječnja 2019. u Banskim dvorima, donesen Zaključak o izradi Programa suzbijanja energetskog siromaštva koji uključuje korištenje obnovljivih izvora energije u stambenim zgradama na potpomognutim područjima i područjima posebne državne skrbi za razdoblje 2019. – 2021. godine.  

Navedenim Zaključkom zadužuje se Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja da u roku od 90 dana u suradnji sa Središnjem državnim uredom za obnovu i stambeno zbrinjavanje, Ministarstvom regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, Ministarstvom zaštite okoliša i energetike i Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost izradi Program. Sredstva potrebna za izradu Programa osigurana su u Financijskom planu Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2019. godinu s projekcijama za 2020. i 2021. godinu. 

Realizacijom Programa kroz  implementaciju mjera za suzbijanje energetskog siromaštva osim koristi od energetskih ušteda sukladno Zakonu o energetskoj učinkovitosti te doprinosu ciljevima energetske učinkovitosti u Republici Hrvatskoj postići će se  poboljšanje kvalitete života na područjima primjene Programa, prije svega uklanjanjem faktora koji negativno utječu na zdravstveno stanje stanovništva, što će imati direktni utjecaj na ostanak i naseljavanje stanovništva na navedenim područjima odnosno demografsku revitalizaciju Republike Hrvatske.


Stranica | Najava | Energetska učinkovitost