- Objavljeno: 05.04.2022.
Nova usluga eGrađevinski dnevnik za lakšu realizaciju investicijskih projekata
U organizaciji Hrvatske komore inženjera građevinarstva, u utorak 05. travnja 2022., u Kristalnoj dvorani hotela Westin u Zagrebu, predstavljena je nova e-usluga Ministarstva, eGrađevinski dnevnik. Okupljenim inženjerima e-uslugu je predstavio Danijel Meštrić, ravnatelj Uprave za nadzor, žalbe, razvoj informacijskog sustava i digitalizaciju.
Ovom digitalnom uslugom građevinski sektor uskoro prelazi na nova pravila rada, naime, gradilišta se digitaliziraju, pa za sve sudionike ključna postaje nova platforma za digitalno vođenje procesa gradnje u Infomacijskom sustavu prostornoga uređenja (ISPU).Usluga je namijenjena praćenju procesa građenja od prijave početka građenja do procesa tehničkog pregleda izgrađene građevine, odnosno izdavanja Uporabne dozvole.
Usluga je u potpunosti digitalizirana i omogućuje vođenje Građevinskog dnevnika elektroničkim putem, a cilj joj je podizanje razine kvalitete građenja te povećanje dostupnosti kvalitetnih informacija na jednom mjestu.
Sustav je dostupan neograničenom broju korisnika neovisno o lokaciji ili uređaju a omogućeno je i spremanje dokumentacije u digitalnom obliku na jednom mjestu. Uvođenjem ove usluge gradilišta ostaju "bez papira" čime se rješava ključan problem gubitka dokumentacije ili nemogućnosti pristupanja tehničkom pregledu budući da je cjelokupna dokumentacija dostupna digitalno.
eGrađevinski dnevnik je namijenjen ovlaštenim osobama i osobama koje vode građenje, ali i fizičkim osobama poput investitora, zastupnika investitora. Modul je povezan s već razvijenim modulima iz Informacijskog sustava prostornog uređenja kao što je eDozvola na način da se podaci upisani u Prijavu početka građenja koja nastaje u eDozvoli povlače u eGrađevinski dnevnik.
Kroz ovaj modul omogućen je pristup OIB-u i Obrtnom registru što pojednostavljuje sam postupak provjere evidencije pravnih i fizičkih osoba koji su sudionici u gradnji, a sustav je povezan i s Finom i Poreznom upravom.
Cjelokupni razvoj ove usluge vrijedne 4,85 milijuna kuna, financiran je kroz projekt "Informacijski sustav prostornog uređenja (ISPU) i njegovi moduli", a 85 posto sredstava osigurano je iz Europskog fonda za regionalni razvoj.