Održana prva sjednica Radne skupine za izradu Nacrta prijedloga Strategije upravljanja nekretninama i pokretninama u vlasništvu RH 2026.-2035.

  • Slika /slike/Opcenito/2024_11_20-image3DI.JPG
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika

​Ključne analize i najbolje prakse iz područja upravljanja državnim nekretninama, koje će poslužiti kao osnova za izradu Strategije upravljanja nekretninama i pokretninama Republike Hrvatske za razdoblje 2026.-2035., predstavljene su danas u Novinarskom domu. Događaj je ujedno bio prilika za prvi sastanak i raspravu Radne skupine za izradu Nacrta prijedloga spomenute Strategije.

Događaj je organiziran u sklopu projekta "Program optimizacije upravljanja državnim nekretninama - faza 2", kojeg provodi Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, uz podršku Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD) kao implementacijskog partnera i financiranje Europske unije putem Instrumenta tehničke potpore (TSI).
 
Stručni tim konzultanta iz tvrtke KPMG Hrvatska predstavio je provedenu analizu postojećeg stanja upravljanja nekretninama u državnom vlasništvu te usporednu analizu najboljih praksi zemalja Europske unije. Analize su omogućile uvid u ključna područja za unaprjeđenje i definiranje smjernica za daljnji razvoj, kao i  preporuke za optimizaciju upravljanja nekretninama u državnom vlasništvu, koje će poslužiti za pripremu buduće Strategije.
 
Sanja Bošnjak, predsjednica Radne skupine i državna tajnica u Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, prikazala je ključne aktivnosti na izradi Nacrta prijedloga Strategije upravljanja nekretninama i pokretninama u vlasništvu Republike Hrvatske za razdoblje 2026.-2035.
 
„Ova Strategija predstavlja desetogodišnji akt strateškog planiranja i dokument od nacionalnog značaja. Strategija se izrađuje na participativan način, što znači da je u proces uključeno mnogo različitih sudionika. Cilj ovog pristupa, a koji počiva na načelima odgovornosti, javnosti, učinkovitosti i predvidljivosti, je postići konsenzus i usklađenost djelovanja svih dionika u upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu Republike Hrvatske. Izuzetno me veseli vidjeti predanost radne skupine u izradi Strategije kojom  će se odrediti dugoročni ciljevi i smjernice upravljanja nekretninama i pokretninama u vlasništvu Republike Hrvatske, uzimajući u obzir gospodarske i razvojne interese Republike Hrvatske.“, izjavila je gospođa Bošnjak.
 
Članovi radne skupine, koju čine predstavnici ministarstava, državnih institucija, sindikata, gradova, županija i udruga, osvrnuli su se na ključne izazove i prilike u upravljanju državnim nekretninama te doprinijeli definiranju smjernica za razvoj Strategije. Ujedno su razmatrane najbolje prakse u upravljanju nekretninama, kao i primjeri iz zemalja članica EU-a, a sve kako bi se poboljšala učinkovitost i održivost upravljanja državnim nekretninama.
 
„Nakon uspješno završene prve faze Programa optimizacije upravljanja državnim nekretninama, zadovoljstvo mi je vidjeti nastavak rada u drugoj fazi koja je započela u studenom prošle godine. Kako bismo otključali puni gospodarski potencijal Hrvatske, ključno je optimizirati upravljanje državnim nekretninama, a ovaj projekt tehničke podrške upravo to omogućava.“, izjavila je Ivana Miličić, voditeljica projekta i viša bankarica iz EBRD-a.
 
„Putem Instrumenta za tehničku potporu kojim upravlja Glavna uprava za potporu strukturnim reforma, Europska komisija podupire Hrvatsku u provedbi ključnih reformi. Jedna od njih je i optimizacija upravljanja državnim nekretninama, što je ključan korak prema povećanju učinkovitosti i poticanju rasta hrvatskog gospodarstva,“ izjavila je Nathalie Berger, direktorica za potporu reformama zemljama članicama Glavne uprave za potporu strukturiranim reformama Europske komisije (DG REFORM).
 
Program je izrađen na zahtjev Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, a financiran od strane Europske unije kroz Instrument tehničke podrške (TSI). Europska banka za obnovi i razvoj (EBRD) u suradnji s Glavnom upravom Europske komisije za strukturne reforme (DG REFORM) podupire provedbu Programa čiji je izravni korisnik Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine.

Instrument za tehničku potporu je ključan alat Europske komisije za podršku državama članicama Unije s reformama jačanja otpornosti te zelene i digitalne tranzicije. Od zdravstva do javnih financija, od digitalizacije javnih usluga do jačanja poslovnog okruženja, Instrument tehničke podrške nudi državama članicama jedinstvenu uslugu koja im pomaže u suočavanju s izazovima reformi.
 

Pisane vijesti | Informacija | Državna imovina