Za sanaciju zgrada oštećenih potresom odobreno više od 83,5 milijuna kuna

Slika /slike/Opcenito/graditeljstvo-2021.jpg

Ministarstvo je dosad za popravak krovišta, zabata, dimnjaka, stubišta i dizala odobrilo povrat sredstva u iznosu od 83,5 milijuna kuna (83.549.481,1 HRK). Na području Banovine, obnovljeno je 1.257 obiteljskih kuća te su u tijeku radovi na još 1.078. U modelu samoobnove završeno je 661 kuća.

Pravo na povrat novca za hitne sanacije 

Građani koji su samostalno sanirali štete na krovištima, dimnjacima, zabatima, dizalima i stubištima imaju pravo na povrat novca.

Što treba poduzeti?

Da bi se ostvarilo pravo na novčanu pomoć za izvedene radove, potrebno je: 

  • angažirati ovlaštenog inženjera koji će načiniti elaborat popravka 
  • angažirati izvođača radova 
  • angažirati ovlaštenoga građevinskog inženjera, odnosno ovlaštenog inženjera strojarstva  (bojler, plinske instalacije)  
  • sačuvati originalne račune za obavljene usluge i radove te pripadajuću dokumentaciju.  

Izvođač treba biti registriran za tu vrstu radova i treba ih izvesti po pravilima struke.

Iznimno, na području na kojem je proglašena katastrofa, vlasnik obiteljske kuće može sam organizirati izradu elaborata i izvesti radove popravaka nekonstrukcijskih elemenata. U tom slučaju nadzor nad radovima provodi Središnji državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje. Da su usluge i radovi izvedeni po pravilima struke potvrđuje nadzorni inženjer pregledom i ovjerom izvršenih usluga i izvedenih radova i ovlašteni dimnjačar u slučaju popravka dimnjaka.  Isplatu izvršenih usluga i izvedenih radova u tom slučaju vrši Središnji državni ured.

Zahtjev ispunjen na OBRASCU 3 predaje vlasnik, suvlasnik, predstavnik suvlasnika, odnosno upravitelj višestambene ili poslovne zgrade. 

Zahtjev se predaje Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine u Zagrebu, Ulica Republike Austrije 20: 
 
  • osobno u pisarnici  
  • poštom  na adresu Ul. Republike Austrije 20, Zagreb 
  • u Informativnom centru "Obnova" u Zagrebu: Ulica kneza Mislava 2.
  • u izmještenim uredima Ministarstva:  
    • Sisak: Ulica Ivana Kukuljevića Sakcinskog 1;  
    • Petrinja: Trg Stjepana Radića 8; (tel: 044/555-292 i 044/555-298)
    • Glina: Trg bana Josipa Jelačića 2;  
  • pomoću aplikacije e-Obnova u sustavu e-Građani. 

Krajnji rok za predaju zahtjeva je 31. prosinca 2023. godine.

Kako se isplaćuje novčana pomoć?

Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine donosi rješenje na temelju zahtjeva i dostavljene dokumentacije koje potom prosljeđuje Fondu za obnovu koji nadoknađuje prihvatljive troškove za izvedene radove koji su dokumentirani ili specificirani, i to u maksimalnom iznosu od 16.000 kuna po posebnom dijelu obiteljske kuće, stambeno-poslovne zgrade, višestambene zgrade i poslovne zgrade odnosno 25.000 kuna po obiteljskoj kući ako nema više posebnih dijelova. 

Dodatno, od 3. svibnja 2021. godine Središnji državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavane započeo je sa organiziranim radovima nekonstrukcijske obnove na Banovini. Više informacija dostupno je na: https://sduosz.gov.hr/​ 

Dodajmo i kako je Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine dosad zaprimilo ukupno 15.447 zahtjeva za obnovu ili uklanjanje građevina, gradnju zamjenskih kuća, dodjelu novčane pomoći ili oslobođenje od financijske obveze vlasnika. Izdano je 3.668 odluka, rješenja i zaključaka koji su proslijeđeni provedbenim tijelima za obnovu (Fondu za obnovu i Središnjem uredu za obnovu i stambeno zbrinjavanje).


Pomoć za sanaciju šteta od potresa

Vlada je donijela odluku o dodjeli beskamatnog zajma jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave koje su pogođene posljedicama razornih potresa na području Grada Zagreba, Zagrebačke županije, Krapinsko-zagorske županije, Sisačko-moslavačke županije i Karlovačke županije za sanaciju šteta u ukupnom iznosu do 39,8 milijuna kuna. Sredstva su namijenjena isključivo za podmirivanje troškova vezanih uz sanaciju posljedica potresa na navedenim područjima.


Pregled aktivnosti obnove zgrada oštećenih u potresu na Banovini

Do sada je obnovljeno 1.257 obiteljskih kuća te su u tijeku radovi na još 1.078. U modelu samoobnove završeno je 661 kuća.
 
U tijeku je javna nabava za konstrukcijsku obnovu obiteljskih kuća, njih ukupno 1.200, čime će krenuti i taj oblik obnove objekata.
 
Do kraja siječnja raspisat će se i natječaji za gradnju dodatnih 10 višestambenih zgrada i to 4 u Petrinji, 4 u Glini i 2 u Topuskom. U ožujku će biti raspisan natječaj za još 12 višestambenih objekata.
 
Što se tiče uklanjanja objekata do sada je 462 objekta uklonjeno, a na još 5 lokacija traju uklanjanja.
 
Opskrba hranom i vodom kontinuirana je kao i svi drugi oblici pružanja potpore stanovništvu na Banovini.


Pregled aktivnosti Fonda za obnovu 

Fond za obnovu isplatio je novčanu pomoć temeljem 1.024 odluke i rješenja ukupnog iznosa 53,13 milijuna kuna. Na području Zagreba uklonjeno je 20 kuća dok je jedna u postupku uklanjanja a za 5 objekata provedena su nadmetanja i potpisani ugovori o izvođenju radova. 

Fond je objavio 265 postupaka jednostavne nabave kojima te su sklopljena 142 ugovora kao i 209 postupaka u okviru dinamičkog sustava nabave na temelju kojeg je sklopljen 131 ugovor, koji se odnose na radove uklanjanja, operativne koordinacije, tehničko-financijske kontrole, projektiranja i ovlaštene inženjere.

Po iskazu interesa za provedbu organizirane obnove nekonstrukcijskih elemenata višestambenih zgrada, stambeno – poslovnih zgrada i obiteljskih kuća zaprimljeno je ukupno 1.783 zahtjeva. Za sada je potpisano 419 ugovora s podnositeljima. Ugovoreno je projektiranje za 171 lokaciju, a u tijeku je nabava projektiranja za 101 lokaciju.

Sklopljena su 24 ugovora za projektiranje u svrhu organizirane konstrukcijske obnove. 


Dodatne informacije  

Građani se za stručnu pomoć ili pravni savjet u procesu obnove mogu obratiti u: 

  • Informativni centar "Obnova" u Zagrebu: Ulica kneza Mislava 2 (0800 0017)
  • Međuresorni ured u Petrinji: Tg Stjepana Radića 8 (tel: 044/555-292 i 044/555-298)
  • u izmještene urede Ministarstva: 
    • Sisak: Ulica Ivana Kukuljevića Sakcinskog 1;  
    • Glina: Trg bana Josipa Jelačića 2;  

Informacije se mogu dobiti i na adresi e-pošte: potres@mpgi.hr


Stranica | Informacija | Obnova