Zastupnici Hrvatskoga sabora o novom Zakonu o obnovi

Slika /slike/Ministar/2023_02_15-sabor-1M.jpg

Predstavljajući Zakon o obnovi nakon potresa, potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine u Hrvatskom saboru istaknuo je da je novi Zakon o obnovi u javnom interesu Hrvatske i jedan od najvažniji prioriteta Vlade.

"Vjerujem da će zakon ubrzati obnovu", rekao je ministar Bačić tijekom rasprave o novom Zakonu o obnovi. Osvrćući se na rješavanje građana za obnovom, upozorio je i da još uvijek nisu svi građani podnijeli zahtjev za obnovu svojih kuća.

Ministar Bačić je istaknuo da će se sve zahtjeve koji su podneseni riješiti u najkraćem mogućem roku, nakon čega slijedi izlazak na teren, obilazak tih kuća, nalaz, projektiranje te onda radovi na obnovi. 

„Obnova je iznimno kompleksna i zahtjevna i nije moguće dati jednoznačnu ocjenu. Spora je i neučinkovita u dijelu obnove privatnih ili obiteljskih kuća, ali kada je u pitanju obnova javnog sektora i infrastrukture te javnih zgrada stvari ne stoje tako loše”, kazao je ministar Bačić.

Istaknuo je kako je novi zakon napisan prvenstveno zbog obnove obiteljskih i višestambenih kuća, napomenuvši pritom da za dio obnove koji se financira iz Fonda solidarnosti nikakav zakon više ne može promijeniti ništa.

„To je u završnoj fazi, ima još 22 tjedna do kada moramo potrošiti 1,03 milijarde eura i kakav god zakon bio, taj dio obnove, koji je ogroman, ne može se promijeniti”, rekao je Bačić.

Novi zakon donosi centralizaciju tri tijela, ministarstva, Fonda za obnovu i Središnjeg državnog ureda za stambeno zbrinjavanje, ujednačivanje procedura, jedinstvenu javnu nabavu i ukidanje nepotrebnih dokumenata, a sve bi to trebalo značajno ubrzati procedure, naveo je ministar.


Do jednostavnije procedure ukidanjem elaborata i izrade projekta uklanjanja kuće...

Radi ubrzanja i pojednostavljenja obnove novim se zakonom ukida izrada elaborata ocjene postojećeg stanja građevinske konstrukcije kod obnove kuća, obveza izrade projekta uklanjanja za obiteljske kuće, tehničko-financijska kontrola projekta te potreba ishođenja posebnih konzervatorskih uvjeta za konstrukcijsku obnovu zgrada unutar kulturno-povijesne cjeline.

Uvodi se model zamjene prava vlasništva umjesto obnove i izgradnje zamjenskih kuća te proširuje krug osoba s pravom na obnovu na braću i sestre vlasnika, odnosno bračnog druga, izvanbračnog druga, životnog partnera, odnosno neformalnog životnog partnera vlasnikovog srodnika.

Agenciji za pravni promet i posredovanje nekretninama daje se ovlast za gradnju višestambenih zgrada i stjecanje nekretnina za privremeni smještaj.

Uvodi se davanje novčane pomoći građanima za uklanjanje uništenih zgrada, uključujući i pomoćne, gospodarske i ostale uništene zgrade, novčane pomoći za troškove izrade projekta, te mogućnost gradnje zamjenske obiteljske kuće u slučaju u kojem se utvrdi da popravak konstrukcije nije opravdan zbog klizišta i promjena temeljnih karakteristika tla.


"Država prijatelj donatora"

Novim se zakonom uvodi i mogućnost uklanjanja i onih kuća koje su dobile odluku o konstrukcijskoj obnovi a imaju ponudu donatora za gradnju zamjenske obiteljske kuće. U tom će slučaju država ukloniti postojeću kuću i očistiti teren na koji će donator postaviti obiteljsku kuću. Opravdanost ove mjere proizlazi iz samih troškova koji će za državu biti znatno povoljniji jer u tom slučaju neće trebati konstrukcijski obnavljati samu kuću već ju samo ukloniti. 


Zbrinjavanje kroz davanje u vlasništvo kuće umjesto obnove

Prijedlogom zakona se predviđa stambeno zbrinjavanje pogođenih osoba davanjem u vlasništvo kuće ili stana umjesto obnove ili izgradnje zamjenske obiteljske kuće.

Uvodi se učinkovitija i prikladnija javna nabava po geografskim cjelinama i blokovskim rješenjima i skraćivanje rokova za izradu projektne dokumentacije i provedbu revizije.

Najviše cijene usluga i radova utvrđivat će tijela koja će odlukom odrediti Vlada.

Transparentnost i vidljivost procesa obnove ojačat će se izradom cjelovite interaktivne mrežne GIS - aplikacije cijeloga područja obuhvaćenog potresom.


Poboljšat će se model samoobnove

Novim zakonom poboljšati će se model samoobnove, pa će tako novim modelom unaprijed svakom sugrađaninu kojemu slijedi konstrukcijska obnova ili izgradnja zamjenske kuće u startu biti isplaćen cjelokupni iznos za izradu projekta, za obnovu konstrukcijsku ili za izgradnju njegove zamjenske kuće.

Tako će mu se sredstva u cijelosti uplatiti na njegov poseban račun u njegovoj poslovnoj banci. No, uvjet je da će svaka isplata podrazumijevati potpis nadzornog inženjera i prolaziti kroz trijažu ministarstva jer se radi o javnom novcu i nužna je tu kontrola kako ne bi došlo do nenamjenskog korištenja.   

"Svaki naš sugrađanin koji ide u samoobnovu za potrebe vlastitog angažmana na uređenju svoje kuće, bilo konstrukcijske obnove, bilo zamjenske dobit će 3300 eura",  rekao je Bačić.

Snimku rasprave možete pogledati OVDJE 

 



Pisane vijesti | Informacija | Obnova