Održana 4th EU Fire Safety Day konferencija

  • Slika /slike/press/20240521_01.jpg
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika

4. međunarodna konferencija EU Fire Safety Day održana je 21. i 22. svibnja 2024. godine u hotelu Westin, Zagreb, Hrvatska u organizaciji Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatske udruge za zaštitu od požara (HUZOP). 

Glavni cilj ove konferencije je skrenuti pozornost međunarodnih i domaćih stručnjaka i dionika, kao i donositelja odluka, na veliku transformaciju europskog fonda zgrada zbog povećane elektrifikacije, uključujući tehnologiju PV panela na krovovima zgrada, infrastrukturu za punjenje u zgradama i baterije u autima.

Ovo je prvi put da se ova konferencija održava na uživo. Organizatori već su uspješno organizirali tri on-line EU Fire Safety Days 2021., 2022. i 2023.

Dosadašnje konferencije uvijek su se održavale 31. svibnja. Datum nije slučajno odabran; 31. svibnja 1731. u Zagrebu je izbio veliki požar u kojem je uništen veliki broj zgrada. Pokazalo se da je zaštita od požara bila i ostala važan element civilne zaštite. Danas se 31. svibnja svake godine obilježava kao dan grada Zagreba, glavnog grada Hrvatske.

Prvog dana Konferencije, u uvodnom dijelu, zajedno s organizatorom i ostali partnerima, sudionicima se pozdravnim govorom ispred Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, obratila gđa Irena Križ Šelendić, ravnateljica Uprave za energetsku učinkovitost u zgradarstvu, projekte i programe Europske unije.

Naglasila je da trend prema većoj energetskoj učinkovitosti, održivosti i cirkularnosti uključuje korištenje novih materijala, novih sustava gradnje i novih metoda gradnje. Ovaj razvoj i transformacija građevinskog fonda donosi nove rizike od požara i dodatnu složenost. Međutim, to ne bi trebalo rezultirati usporavanjem transformacija samo zbog opasnosti od požara. Umjesto toga, sigurnost od požara trebala bi pratiti ovaj razvoj. To je razlog zašto bi znanja i kompetencije o zaštiti od požara trebalo ojačati i dalje integrirati u faze projektiranja, izgradnje, obnove i održavanja zgrada.

Energetska tranzicija donosi strukturne promjene u globalnoj proizvodnji i potrošnji energije. U tom kontekstu građevinski fond ima središnje mjesto. Njegova održiva transformacija uključivat će elektrifikaciju (e-mobilnost, solarni paneli, kućne baterije itd.) i decentralizaciju proizvodnje energije.

S ciljem postizanja potpuno dekarboniziranog fonda zgrada do 2050., Direktiva o energetskoj učinkovitosti zgrada izravno pridonosi energetskim i klimatskim ciljevima EU-a.

Stoga postavlja ambiciozan cilj da solarne sustave učini obveznim za sve nove (odnosno postojeće)  javne i nestambene zgrade od 2027. (odnosno 2028.) a sve nove stambene zgrade od kraja 2030. godine. Sve će to rezultirati značajnom transformacijom europskog fonda zgrada i značajnim porastom ugradnje solarnih panela na zgradama.

Revidiranom Direktivom također su pojačani zahtjevi u pogledu broja mjesta za punjenje za električne automobile u novim i nestambenim zgradama i zgradama u značajnoj obnovi.

Okidačke točke kao što su energetska obnova zgrada ili obnova zgrada nakon potresa, također mogu biti pogodni trenuci za procjenu sigurnosnih aspekata u zgradi i obrnuto, unaprjeđenje sigurnosti zgrada mogu biti dobri trenuci za rješavanje učinka energetske učinkovitosti.

Kroz dva dana održavanja Konferencije brojni međunarodni stručnjaci iz Sjedinjenih Američkih Država, Slovenije, Švedske, Francuske, Austrije, Ujedinjenog Kraljevstva, SR Njemačke, Nizozemske te Hrvatske svojim  su sudjelovanjem i znanjem pridonijeli Konferenciji.

Drugog dana konferencije u panel diskusiji: Zakonodavni okvir vezan uz nove rizike sigurnosti od požara: stanje i perspektiva na kojoj su sudjelovali Bruno Šuta (MUP), Gordan Filinić (HVZ), Damir Miljački (Croatian Chamber of Electrical Engineers, HKIE), Oana Ozman (Romanian Parliament Member) predstavnica Ministarstva te Nevena Štrbić, voditeljica Službe  za informacijski sustav i regulativu koja je navela da projekti energetske obnove iako se rade u skladu s Pravilnikom o jednostavnim i drugim građevinama i radovima moraju sadržavati sve elemente sukladno Pravilniku o obveznom sadržaju i opremanju projekata građevina te da nakon provedbe energetske obnove zgrada ispunjenje temeljnih zahtjeva za građevinu ne smije biti smanjeno u odnosu na stanje prije obnove pa tako ni sigurnosti u slučaju požara, odnosno potrebno ih je i unaprjeđivati koliko god je to moguće. Nastavno na navedeno, u zadnje objavljenom pozivu za energetsku obnovu zgrada propisana je i obavezna izrada Prikaza svih primijenjenih mjera zaštite od požara koje izrađuje ovlaštena osoba,

Poveznica na internetske stranice konferencije:

https://www.grad.unizg.hr/eufsd

Program konferencije:

https://www.grad.unizg.hr/eufsd/program_2024



Pisane vijesti | Informacija | Energetska učinkovitost