Vlada RH donijela Nacionalni plan stambene politike Republike Hrvatske do 2030.

Slika //slike/Ministar/2025_02_06-image-Vlada.jpeg

Na 77. sjednici Vlade RH donesen je Nacionalni plan stambene politike Republike Hrvatske do 2030., prvi i krovni strateški dokument o stanovanju u Hrvatskoj, kao i Akcijski plan za provedbu Nacionalnog plana za razdoblje 2025. - 2027.

Republika Hrvatska, kao i čitava Europska unija, suočava se s izazovom priuštivosti stanovanja, a osobito su pogođene mlade obitelji kojima je stjecanje nekretnine otežano zbog rasta cijena nekretnina i rasta cijena najma u proteklim godinama.

"Priuštivo stanovanje jedna je od ključnih tema za Hrvatsku i mlade. Nastojimo kombinacijom mjera ostvariti tri cilja - povećanje dostupnosti priuštivog stanovanja, unaprjeđenje održivosti stanovanja te korištenje prostora u funkciji stanovanja", kazao je premijer Andrej Plenković govoreći o Nacionalnom planu stambene politike RH do 2030.  

"Nacionalni plan je važan i za naše šire ciljeve. Demografska revitalizacija je jedna od najvažnijih tema za hrvatski narod, društvo, državu pa i Vladu. To nam je ključni prioritet - omogućavanje našim mladima da ostaju u Hrvatskoj, da ovdje zasnivaju obitelj i pronalaze radna mjesta, kao i da omogućimo onim ljudima sa svojim posebnim znanjima i strukom naseljavanje u one dijelove Hrvatske gdje postoji deficit njihovih zanimanja", poručio je premijer. 

Od ukupno 2 milijuna i 390.000 stambenih jedinica, 40 posto nije u funkciji stanovanja, a rast cijena nekretnina novih stanova proteklih pet godina porastao je za 54 posto, naveo je potpredsjednik Vlade i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić. 

Na temelju Nacionalne razvojne strategije Republike Hrvatske do 2030. u travnju 2023. Vlada RH donijela je Odluku o pokretanju postupka izrade Nacionalnog plana stambene politike Republike Hrvatske do 2030. godine i Akcijskog plana za provedbu Nacionalnog plana.

Aktivnosti za izradu Nacionalnog plana stambene politike započele su izradom opsežnih analiza koje su bile podloga za kreiranje stambene politike. U travnju 2023. osnovana je i interdisciplinarna Radna skupina, koja je okupila 31 predstavnika iz područja arhitekture, urbanizma, graditeljstva, sociologije, demografije i ekonomije, stručne i akademske zajednice, institucija i jedinica lokalne samouprave.

Polazeći od teze da je stanovanje jedna od osnovnih ljudskih potreba te da dom predstavlja temelj stabilnosti i sigurnosti pojedinca i obitelji, okosnicu društvenog i emocionalnog života, ali sve češće i radno mjesto, Nacionalni plan stambene politike definirao je posebne ciljeve u području stanovanja, a osnovna svrha svih ciljeva je građanima omogućiti priuštivo stanovanje koje istodobno mora zadovoljiti utvrđene standarde kvalitete.

Kroz Nacionalni plan stambene politike Republike Hrvatske do 2030. godine teži se postizanju i dodatnih ciljeva poput smanjenja iseljavanja, stambenog zbrinjavanja mladih, naseljavanja deficitarnim kadrom, povećanja radne mobilnosti, olakšavanja života starijim osobama, povećanja konkurentnosti domaćeg gospodarstva, izvrsnosti u arhitekturi, zelene i kružne stanogradnje, održive stanogradnje i dr.
 
Priuštivo stanovanje podrazumijeva da kućanstvo 
najviše 30% ukupnih prihoda troši na stanovanje.

Nacionalni plan stambene politike sadrži posebne ciljeve koji su povezani s programima u državnom proračunu i mjeri se kroz pokazatelje ishoda, kvantitativne ili kvalitativne mjerljive podatke koji omogućuju praćenje, izvješćivanje i vrednovanje uspješnosti u postizanju utvrđenog posebnog cilja.

Nacionalni plan predviđa dva akcijska plana, prvi za razdoblje od 2025. do 2027. godine, a drugi od 2028. do kraja 2030. godine.

Posebni ciljevi Nacionalnog plana stambene politike su:
 
  1. Priuštivo stanovanje
  2. Održivo stanovanje
  3. Prostor u funkciji stanovanja

Uzimajući u obzir da je tržište nekretnina te stanovanje sektor koji se razvija i mijenja te na njega utječu vanjski čimbenici poput energetske krize, inflatornih pritisaka, dostupnost, opterećenost i mogućnost građevinskog sektora nužna je kombinacija više različitih mjera i aktivnosti kako bi se postigli željeni ciljevi.

Vlada Republike Hrvatske, kao izvršna vlast, raspolaže s četiri poluge u uspostavi sustava priuštivog stanovanja, a to su: financijska, porezna, zemljišna i ekološko-energetska poluga, uz pravno-upravljački okvir.

Povećanje ponude stambenih jedinica, aktiviranje praznih stanova i sigurniji dugoročni najam

Mjerama i aktivnostima za provedbu ciljeva povećat će se ponuda stambenih jedinica za priuštivo stanovanje, urediti područje dugoročnog najma stanova, uz ograničavanje kratkoročnog najma te odgovoriti na regionalne razlike dostupnog stanovanja u Republici Hrvatskoj.

Kroz nove modele stanogradnje i suradnje s jedinicama lokalne samouprave gradit će se nove zgrade i poticati stambeno neprofitno zadrugarstvo. Mladima će se olakšati stjecanje prve nekretnine kroz poticaj u obliku povrata plaćenog poreza.

Ujedno, težit će se kvalitetnijem i održivijem stanovanju kako bi se smanjili troškovi stanovanja. Aktivnom zemljišnom politikom kroz prenamjenu zemljišta i uređenje infrastrukture olakšat će se gradnja priuštivih stanova, a prostor će se prilagoditi potrebama priuštivog stanovanja, uz poticanje jedinica lokalne samouprave da aktivno promišljaju stambene kapacitete i potrebe građana na svojim područjima kroz izradu lokalnih stambenih programa.

                          

Ukupna vrijednost mjera i aktivnosti Nacionalnog plana do 2030. je 2.027.548.819 eura, od čega se za provedbu prvog Akcijskog plana predviđa 683.565.949,00 eura.

Financiranje se planira iz Državnog proračuna i fondova EU, a projekti stanogradnje dijelom će se financirat i kroz Urbani razvojni fond.

Novim zakonodavnim okvirom uspostavit će se temelj za Revolving fond priuštivog stanovanja kojim će upravljati HBOR od 2028. godine. Važno je istaknuti da je Europska unija u novom mandatu Europske komisije prioritizirala problem priuštivosti stanovanja na europskoj razini te se očekuje otvaranje dodatnih fondova i dostupnost sredstava za financiranje priuštivosti stanovanja.

Prezentacija ministra Bačića: 

          
 


U saborsku proceduru upućene izmjene Zakona o poticajnoj stanogradnji

Vlada je u Sabor uputila i izmjene Zakona o društveno poticajnoj stanogradnji radi ublažavanja negativnog utjecaja povećanja cijena stanova za kupovinu prve nekretnine i povećanja ponude priuštivih stanova.

"Priuštivo stanovanje jedna je od ključnih tema za Hrvatsku i mlade. Nastojimo kombinacijom mjera ostvariti tri cilja - povećanje dostupnosti priuštivog stanovanja, unaprjeđenje održivosti stanovanja te korištenje prostora u funkciji stanovanja", kazao je premijer Andrej Plenković govoreći o Nacionalnom planu stambene politike Republike Hrvatske do 2030.

Uz njega je Vlada donijela i Akcijski plan za razdoblje od 2025. do 2027. kojim se donosi niz mjera za povećanje dostupnosti stanova, posebice za one, dodao je premijer Plenković, koji imaju primanja ispod prosjeka, ali iznad granice siromaštva.

"Nacionalni plan je važan i za naše šire ciljeve. Demografska revitalizacija je jedna od najvažnijih tema za hrvatski narod, društvo, državu pa i Vladu. To nam je ključni prioritet - omogućavanje našim mladima da ostaju u Hrvatskoj, da ovdje zasnivaju obitelj i pronalaze radna mjesta, kao i da omogućimo onim ljudima sa svojim posebnim znanjima i strukom naseljavanje u one dijelove Hrvatske gdje postoji deficit njihovih zanimanja", poručio je premijer.

Naveo je da je Akcijski plan, koji operacionalizira stambenu strategiju, "težak" 683 milijuna eura.

Od ukupno 2 milijuna i 390.000 stambenih jedinica, 40 posto nije u funkciji stanovanja, a rast cijena nekretnina novih stanova proteklih pet godina porastao je za 54 posto, naveo je potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić.

Povećanje prodajne cijene POS-ovih stanova na 1.912 eura po metru četvornom

Nacionalnim planom se, između ostalog, predviđaju i izmjene i dopune Zakona o društveno poticajnoj stanogradnji (POS) koje je Vlada uputila u saborsku proceduru, a tijekom godine očekuje se i donošenje novog Zakona o priuštivom stanovanju.

Značajno povećanje troškova gradnje i prodajnih cijena stanova dovelo je do nemogućnosti ugovaranja izvođenja radova u programima POS-a te se postupci javne nabave učestalo poništavaju jer izvođači radova, s obzirom na zakonski određene najviše moguće cijene, nemaju ekonomski interes za sudjelovanje u tim postupcima, naglašava se u prijedlogu izmjena Zakona o POS-u.

Tijekom 2024. godine, dodaje se, nije se uspio ugovoriti niti jedan projekt nove izgradnje, a prema sveobuhvatnim analizama stambenog fonda RH koje je proveo Ekonomski institut iz Zagreba pokazalo se da postoji nedostatak od 236.731 stambenih jedinica.

Stoga se od Sabora izmjene Zakona traže po hitnom postupku kako bi se povećala najveća prodajna cijena POS-ovih stanova s 1.792,50 eura po metru četvornom na 1.912 eura, tj. uskladila s prosječnom prodajnom cijenom na tržištu u 2024.

"Gotovo je nemoguće ovakvim zakonodavnim okvirom provoditi društveno poticajnu stanogradnju, koja već sada ima oko tisuću stanova za koje postoje izdane građevinske dozvole. Kako bismo mogli odmah s tih tisuću stanova krenuti, moramo izmijeniti okvir", rekao je Bačić.


Povrat PDV-a u iznosu 50 posto mlađima od 45 godina koji kupuju ili grade prvu nekretninu

Novost je i da će mlađi od 45 godina koji kupuju ili grade prvu nekretninu dobiti 50 posto povrata poreza na dodanu vrijednost.

Pravo na isplatu ostvarit će državljanin Republike Hrvatske uz nekoliko kriterija - da je mlađi od 45 godina, da ni on ni njegova uža obitelj (bračni ili izvanbračni drug, životni partner ili neformalni životni partner i djeca) nemaju u Hrvatskoj ili u inozemstvu u vlasništvu, suvlasništvu ili zajedničkom vlasništvu nekretninu namijenjenu stanovanju niti su je do 1. siječnja 2025. imali te da imaju prijavljeno prebivalište i borave u mjestu i na adresi gdje se nekretnina koju je stekao nalazi.

Još jedan kriterij je i da je ugovor o kupoprodaji prve stambene nekretnine s ciljem rješavanja vlastitoga stambenog pitanja sklopljen nakon 1. siječnja 2025.

Uvjeti su isti i za isplatu potpore u vidu povrata poreza za gradnju prve stambene nekretnine, uz to da je uporabna dozvola za obiteljsku kuću postala pravomoćna nakon 1. siječnja 2025. U oba slučaja ključno je da su troškovi dokumentirani i da je podmiren PDV.

Iznimno, pravo na isplatu potpore ostvaruje se i u slučaju kada podnositelj zahtjeva ili članovi njegove uže obitelji imaju ili su imali ovdje ili u inozemstvu nekretninu namijenjenu za stanovanje koja se smatra neodgovarajućom (primjerice, nema primjerenu infrastrukturu, ne udovoljava higijensko-tehničkim uvjetima za zdravo stanovanje, manji je od propisane kvadrature po osobi...), a koju je podnositelj zahtjeva prodao radi kupnje većeg stana ili kuće, odnosno gradnje kuće, a sve za potrebe vlastitog stanovanja.

Potporu ne ostvaruju ni oni podnositelji zahtjeva koji su ostvarili pravo na subvenciju, kao i članovi njihove uže obitelji, sukladno zakonu koji uređuje subvencioniranje stambenih kredita ili zakonu kojim se uređuje subvencioniranje i državna jamstva te putem drugih direktnih državnih financijskih subvencija.

Puni povrat poreza na promet nekretnina omogućava se ovisno o broju članova obitelji i površini stana - za jednu osobu do 50 četvornih metara, za dvije 65, za tri 80, za četiri 90, za pet 100, za šest 110, a za sedam i više osoba do 120 kvadrata. Kod obiteljskih kuća priznate površine povećavaju se za 50 posto.

Podnositelj zahtjeva je obvezan u cijelosti ministarstvu nadležnom za graditeljstvo vratiti isplaćenu potporu ako u roku od tri godine od dana isplate potpore otuđi ili iznajmi nekretninu ili ako u istom roku odjavi prebivalište ili ne boravi u nekretnini za koju je potpora ostvarena.


Priuštivi najam uz nadoknadu vlasnicima na najmanje tri do najviše 10 godina

Pokreće se i program priuštivog najma stanova uz naknadu vlasnicima stanova koji više godina stoje prazni, a kako bi se pomoglo onim građanima koji svoje stambeno pitanje ne mogu riješiti na tržištu nekretnina.

Ovim se izmjenama omogućava najam postojećih stambenih nekretnina po cijenama povoljnijim od tržišnih. APN će putem javnih poziva pribavljati nekretnine od države, lokalnih samouprava te pravnih i fizičkih osoba, a oni će se davati u najam na najmanje tri godine s mogućnošću produljenja najviše do deset godina.

APN će vlasniku isplatiti naknadu za uslugu davanja stambene nekretnine u program priuštivog najma koja se obračunava uzimajući u obzir rok na koji je sklopljen ugovor o upravljanju i medijalne tržišne najamnine za područje u kojem se nalazi stambena nekretnina.


Cilj je zaustaviti rast cijena nekretnina i najamnina u Hrvatskoj

U izjavi za medije, nakon sjednice Vlade, ministar Bačić rekao je kako je cilj danas predstavljenog Nacionalnog plana stambene politike zaustaviti rast cijena nekretnina pa onda i najamnina u Hrvatskoj, u planu je aktivacija državnih stanova, ali i donošenje i novog Zakona o najmu stanova.

"Da bismo taj cilj ograničavanja rasta cijena dosegnuli, mi smo već krajem prošle godine poduzeli nekoliko bitnih postupaka i radnji koje će zajedno s ostalim mjerama doprinijeti tom zaustavljanju cijena", rekao je ministar Bačić.

Podsjetio je kako je ograničen rast prenamjene stambenih prostora u kratkoročni najam sa Zakonom o upravljanju i održavanju višestambenih zgrada, kroz Porez na nekretnine propisano je plaćanje poreza na nekretnine za one stanove koji služe kratkoročnom najmu te je povećan paušalni iznos za iznajmljivanje.

Poručio je kako će posebnim programom pristupačnog stanovanja država poticati sugrađane čiji su stanovi prazni, a kojih je prema procjenama DZS-a i HEP-a gotovo 600 tisuća.

"Čak da ih je polovica od toga doista prazno i da samo 10 posto od tih 300 tisuća podignemo na tržište najma, već tada ćemo povećanjem ponude zaustaviti rast cijena najamnina. Da bismo to napravili, pripremamo program u Ministarstvu kojim ćemo poticati privatne vlasnike stanova čiji su stanovi prazni da preko naše agencije te stanove dignu na tržište", najavio je Bačić.

Stanove u vlasništvu države diljem Hrvatske, tvrtka Državne nekretnine već je počela preuređivati i obnavljati, a u isto vrijeme, dodao je, od svih drugih državnih institucija i javnih poduzeća preuzet će njihove stanove za potrebe uređenja i davanja u najam po priuštivoj cijeni.

"Novim Zakonom o najmu, koji je također jedan od akata koji će se donijeti ove godine, osnažit ćemo i poziciju najmoprimca i najmodavca da bez posredništva agencije, APN-a, sami krenu u proces iznajmljivanja i da im bude pravna sigurnost zajamčena - i ako se radi o neurednom najmodavcu koji ne podmiruje svoje obveze, ali i ako se radi o hirovitosti najmodavca koji u određenom roku nastoji i želi iz svog stana iseliti primatelja", najavio je Bačić.

To je tek dio naših postupaka koji nam daju za vjerovati da ćemo time zaustaviti rast cijena nekretnina jer ćemo podignuti u značajnom broju veći broj stanova na tržište, poručio je.

 

Pisane vijesti | Informacija | Stambena politika