Odgovori i pojašnjenja Ministarstva javnim bilježnicima

„Zakonom o procjeni vrijednosti nekretnina („Narodne novine“, broj 78/2015, nadalje u tekstu: Zakon) predviđena je izrada informacijskog sustava eNekretnine iz kojeg bi procjenitelji mogli sustavno dobivati podatke potrebne za izradu procjembenih elaborata. Člankom 7. Zakona predviđeno je preuzimanje i automatska razmjena podataka o realiziranom naplatnom prometu nekretnina (kupoprodaja, najam, zakup, pravo građenja i služnost) iz Evidencije prometa nekretnina ministarstva nadležnog za financije - porezne uprave. Međutim, dok se u potpunosti ne uspostavi ovakav način preuzimanja podataka (na čemu se intenzivno radi), kako ne bi došlo do zastoja u procjenjivanju, kao prijelazna mjera Zakonom se predviđa dostava ugovora o naplatnom prometu nekretnina od strane javnih bilježnika. Sukladno članku 70. Zakona javni bilježnik koji ovjerava potpise na ispravama o kupoprodaji, najmu, zakupu, pravu građenja i pravu služnosti obvezan je jedan primjerak isprave dostaviti županiji ili Gradu Zagrebu, odnosno velikom gradu na čijem području se nalazi predmetna nekretnina u roku od 15 dana nakon isteka mjeseca u kojem je ovjerovljen potpis na ispravi, u svrhu unosa podataka u zbirku kupoprodajnih cijena.

Veliki grad je sukladno članku 19.a Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi („Narodne novine“ br. 19/13 – pročišćeni tekst) grad s više od 35.000 stanovnika i/ili sjedište županije (Zagreb, Split, Rijeka, Osijek, Zadar, Velika Gorica, Slavonski Brod, Pula, Karlovac, Sisak, Varaždin, Šibenik, Dubrovnik, Bjelovar, Kaštela, Samobor, Vinkovci, Koprivnica, Vukovar, Požega, Virovitica, Gospić, Pazin, Čakovec, Krapina).

Kada je u pitanju forma isprave koju javni bilježnici dostavljaju županiji ili Gradu Zagrebu, odnosno velikom gradu, pod primjerkom isprave u članku 70. Zakona ne smatra se neposredna ovjera preslike uz ovjeru potpisa, odnosno otpravak akta, solemnizacije ili zapisnika, već je dovoljna samo obična preslika ovjerenog ugovora.

Sukladno članku 62. Uredbe o uredskom poslovanju („Narodne novine“, broj 7/2009) Dostavna knjiga za poštu je pomoćna evidencija koja se vodi za otpremljenu poštu (Obrazac broj 10. – Dostavna knjiga za poštu), radi upisa svih akata koji se otpremaju putem poštanske službe. Ona može poslužiti kao dokaz o slanju na dostavu, i u potpunosti zadovoljava svrhu, a moguća je dostava ugovora i u elektronskom obliku s ciljem racionalizacije troškova dostave.

Nadalje, ne postoji obveza dvostrukog slanja podataka (i nadležnoj službi velikoga grada i nadležnoj službi županije). Drugim riječima, ako se radi o kupoprodajnom ugovoru čiji je predmet kupoprodaja nekretnine na administrativnom području velikog grada, presliku ovjerenog ugovora potrebno je dostaviti nadležnom upravnom odjelu velikog grada, a ne dodatno i županiji na čijem području se nalazi veliki grad. Ukoliko se radi o ugovoru čiji je predmet kupoprodaje nekretnina u nekoj općini, mjestu ili gradu koji nije veliki grad, njegova preslika dostavlja se u nadležni upravni odjel županije. Za pitanje o tome koji upravni odjeli u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave će zaprimati u ovoj prijelaznoj fazi preslike ugovora, molimo da se obratite nadležnim jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave, ili da preslike ugovora dostavite uredu župana ili gradonačelnika.

Geoportal Državne geodetske uprave predstavlja središnje mjesto pristupa prostornim podacima i jedan je od temeljnih elemenata Nacionalne infrastrukture prostornih podataka, te se smatra mjerodavnim izvorom klasificiranja nekretnina u pripadajuće jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave.

Ugovore koje su javni bilježnici sukladno tada važećoj Uredbi o procjeni vrijednosti nekretnina („Narodne novine“, broj 74/14) marljivo umnažali i spremali jer ih nisu imali kome slati, mogu ih od sada slati nadležnoj jedinici lokalne i područne (regionalne) samouprave sukladno važećem Zakonu. Svaki podatak o prometu nekretnina dobrodošao je za procjenitelje.“