Pravilnik o prostornim planovima

21. svibnja 2024. - Što je s planovima koji su doneseni po jednoj verziji pravilnika, a na snazi bude drugi pravilnik. Hoće li oni morati odmah ići u izmjene/transformaciju?
Uskladit će se s novim Pravilnikom prilikom sljedeće izmjene i dopune.

21. svibnja 2024. - Što napraviti kad katastarske čestice mijenjaju geometriju, kako odrediti građevinska područja nakon toga? Hoće li postojati nekakva indikacija da je došlo do promjene geometrije katastarskih čestica unutar plana?
Digitalni katastarski plan osvježava se putem mrežnih usluga DGU-a na tjednoj bazi. Indikacija da je došlo do promjene geometrije KČ unutar obuhvata plana nije ugrađena u Editor.

Temeljem članka 76., stavka 1. Zakona o prostornom, prostorni plan uređenja grada, odnosno općine određuje građevinsko područje. Sukladno članku 47. Pravilnika o prostornim planovima, podloga za izradu grafičkog dijela prostornog plana su službene karte izrađene u skladu s propisima iz područja  državne izmjere i katastra nekretnina.  Iz navedenog proizlazi da su grafički prikazi prostornog plana uređenja grada, odnosno općine, meritorni za utvrđivanje i tumačenje granica građevinskih područja, dok se podloge na kojima se ti grafički prikazi izrađuju pripremaju sukladno važećim propisima o državnoj izmjeri i katastru.

Primjerice, iako su kartografski prikazi građevinskih područja važećeg PPUG/O-a izrađeni na staroj katastarskoj podlozi, iz njih je vidljivo da za određenu česticu granica građevinskog područja u tom dijelu slijedi granicu te čestice. Slijedom navedenog, prilikom geodetske izmjere kojom se utvrđuje stvarno stanje na terenu ili prilikom uvođenja nove katastarske podloge, granica građevinskog područja u tom dijelu isto tako treba slijediti stvarnu granicu te čestice. Pri tome su moguća manja odstupanja u površini građevinskog područja, ali nisu dozvoljena ni proširenja ni smanjenja građevinskog područja.  Primjerice, ako je došlo do objedinjavanja katastarskih čestica od kojih je samo jedna bila u građevinskom području, građevinsko područje se ne može proširiti na cijelu objedinjenu katastarsku česticu, već ono obuhvaća dio te nove koji položajem i površinom odgovara nekadašnjoj katastarskoj čestici koja se nalazila unutar građevinskog područja.

21. svibnja 2024. - Na temelju čega će se određivati granica građevinskog područja, kako će osoba podnositi zahtjev da njena čestica uđe ili ne uđe u građevinsko područje? Molim napraviti detaljno pojašnjenje što napraviti kad katastar ne odgovara stvarnom stanju na terenu?
Odgovor kao na prethodno pitanje.

21. svibnja 2024. - Što napraviti u slučaju da na istom poligonu namjene prostora imam više sekundarnih namjena? Npr. ako imam trgovački centar koji ima još puno raznih namjena unutar sebe?
Daje se primjer za karticu Poslovna namjena - veliki trgovački centar (K2):
  • za sve uobičajene sadržaje u takvim centrima nije potrebno odabirati sekundarne namjene. Dakle, same trgovine, ugostiteljski sadržaji, sanitarije, tehnički prostori, prostori za komunikaciju (stepeništa, hodnici, eskalatori, ...) i sl. se podrazumijevaju

  • sekundarne namjene su one koje su kompatibilne s dodijeljenom primarnom namjenom, ali se ne podrazumijevaju, već ih planer odabire ukoliko je potrebno npr. kino-dvorana ili dječji vrtić ili dr. od ponuđenog

  • smisao sekundarnih namjena je da se ne mogu dogoditi u prostoru ukoliko nije realiziran sadržaj primarne namjene (npr. u gornjem slučaju u zoni namjene K2 nije moguće izgraditi multiplex, ako nije sagrađen i veliki trgovački centar).

21. svibnja 2024. - ​Može li se samo jedna od dozvoljenih sekundarnih namjena dodijeliti samo jednoj od primarnih namjena?
Kod onih primarnih namjena koje imaju mogućnost izbora sekundarnih namjena, dozvoljene sekundarne namjene određuje stručni izrađivač (od ponuđenih može odabrati niti jednu, jednu ili više njih). Unutar istog prostornog plana pojedinačni poligoni iste primarne namjene mogu imati različito odabrane sekundarne namjene (ili ih uopće ne moraju imati izabrane - sekundarne namjene su opcionalne).

21. svibnja 2024. - Primarna (D2) i sekundarna (Ds) socijalna namjena, razlika?
D2 je jedna od primarnih namjena koja se može odrediti za neko područje, dok je Ds, kao i sve ostale sekundarne namjene, mogućnost samo u slučajevima kad je određena neka primarna namjena u kojoj je takva sekundarna namjena dozvoljena.

21. svibnja 2024. - Zone sa ,,svim mogućim gradnjama", nije pokriveno pravilnikom?
U Pravilniku je opisan veliki broj mogućih namjena i njihovih kombinacija, kao i neke „hibridne“ mješovite namjene. Nije jasan smisao planiranja svih mogućih namjena na nekom području.

21. svibnja 2024. - Što je s pratećim namjenama? Zašto nisu zasebno prikazane?
Prateće namjene dio su propisanog sadržaja namjena u prilogu II. Pravilnika.

21. svibnja 2024. - Zašto se uz K3 namjenu (logističko-distribucijski centar) može dodavati predškolska sekundarna namjena?
Može se zamisliti situacija kad u logističko-distribucijskom centru (ili uz neke druge primarne namjene) postoji dječji vrtić za djecu roditelja zaposlenih u tom centru.

21. svibnja 2024. - Zašto umjesto K1 i I1 ne stoje ukupne oznake (K i I)
Namjena K postoji i ona je predviđena za planiranje u prostornim planovima županija, prostornom planu Grada Zagreba i prostornim planovima uređenja za površine za koje se propisuje obvezna izrada urbanističkog plana uređenja. U ostalim slučajevima K1, K2 i K3 mogu se kombinirati prema potrebi. Namjene I (I1, I2 i I3) su specifične svaka za sebe i smatrali smo da bi se kod planiranja prostora trebale znati odrediti.