Okončana savjetovanja
- Zainteresirana i stručna javnost može se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 24. rujna 2024.
Obrazloženje za skraćeno trajanje savjetovanja
Za Nacrt prijedloga Programa mjera zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije, Zagrebačke županije, Sisačko-moslavačke županije i Karlovačke županije predlaže se savjetovanje od 15 dana s obzirom na to da je provedba obnove zgrada oštećenih potresima u interesu Republike Hrvatske i da se svi postupci obnove smatraju hitnima sukladno članku 3. Zakona o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije, Zagrebačke županije, Sisačko-moslavačke županije i Karlovačke županije. Također, s obzirom na to da je predloženim izmjenama novi program povoljniji za korisnike prava na obnovu u odnosu na postojeći Program mjera zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije, Zagrebačke županije, Sisačko-moslavačke županije i Karlovačke županije („Narodne novine“, broj 28/23) u javnom je interesu da se isti počne što prije primjenjivati.
- Zainteresirana i stručna javnost može se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 13. rujna 2024.
Obrazloženje za skraćeno trajanje savjetovanja
Dana 30. prosinca 2023. godine stupio je na snagu Zakon o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu Republike Hrvatske („Narodne novine“, br. 155/23., u daljnjem tekstu: Zakon), kojim je u članku 62. propisano da će Vlada Republike Hrvatske u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu Zakona donijeti uredbe iz članka 40. Zakona, dok je odredbom članka 63. Zakona propisano da do dana stupanja na snagu uredbi propisanih Zakonom ostaju na snazi uredbe donijete temeljem Zakona o upravljanju državnom imovinom („Narodne novine“, br. 52/18.), a time i Uredba o postupcima koji prethode sklapanju pravnih poslova raspolaganja nekretninama u vlasništvu Republike Hrvatske u svrhu prodaje, razvrgnuća suvlasničke zajednice, zamjene, davanja u zakup ili najam te o postupcima u vezi sa stjecanjem nekretnina i drugih stvarnih prava u korist Republike Hrvatske („Narodne novine“, br. 95/18. - Uredba iz 2018.).
Uslijed raspuštanja Hrvatskog sabora i provedbe parlamentarnih izbora u Republici Hrvatskoj nije bilo moguće donijeti Uredbu o postupcima koji prethode sklapanju pravnih poslova raspolaganja nekretninama u vlasništvu Republike Hrvatske u svrhu prodaje, razvrgnuća suvlasničke zajednice, davanja u zakup ili najam, zamjene te o postupcima u vezi sa stjecanjem nekretnina i drugih stvarnih prava u korist Republike Hrvatske, u roku iz članka 62. Zakona.
Budući da se ovim Prijedlogom Uredbe detaljno uređuju postupci raspolaganja nekretninama u vlasništvu Republike Hrvatske u svrhu prodaje, razvrgnuća suvlasničke zajednice nekretnina, zamjene, davanja u zakup ili najam te postupci u vezi sa stjecanjem nekretnina i drugih stvarnih prava u korist Republike Hrvatske, kao i s obzirom na Zakonom uspostavljenu decentralizaciju upravljanja nekretninama u vlasništvu Republike Hrvatske koje su predmet uređenja Zakona, potrebno je žurno donijeti ovu Uredbu kako bi se osiguralo jednako postupanje nadležnih tijela u raspolaganju nekretninama u vlasništvu Republike Hrvatske.
Slijedom navedenog, predlaže se provođenje savjetovanja sa zainteresiranom javnošću o Prijedlogu Uredbu u skraćenom trajanju od 15 dana.
- Zainteresirana i stručna javnost može se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 27. rujna 2024.
- Zainteresirana i stručna javnost može se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 12. rujna 2024.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
Obrazloženje za skraćeno trajanje savjetovanja
Dana 30. prosinca 2023. godine stupio je na snagu Zakon o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu Republike Hrvatske („Narodne novine“, br. 155/23., u daljnjem tekstu: Zakon), kojim je u članku 62. propisano da će Vlada Republike Hrvatske u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu Zakona donijeti uredbe iz članka 40. Zakona, dok je odredbom članka 63. Zakona propisano da do dana stupanja na snagu uredbi propisanih Zakonom ostaju na snazi uredbe donijete temeljem Zakona o upravljanju državnom imovinom („Narodne novine“, br. 52/18.), a time i Uredba o darovanju nekretnina u vlasništvu Republike Hrvatske („Narodne novine“, br. 95/18. - Uredba iz 2018.
Uslijed raspuštanja Hrvatskog sabora i provedbe parlamentarnih izbora u Republici Hrvatskoj nije bilo moguće donijeti Uredbu o postupcima koji prethode sklapanju pravnih poslova raspolaganja nekretninama u vlasništvu Republike Hrvatske u svrhu darovanja, u roku iz članka 62. Zakona.
Budući da se ovim Prijedlogom Uredbe, pored ostalog, uređuje postupak darovanja nekretnina u korist ustanova čiji je osnivač Republika Hrvatska i/ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, u svrhu ostvarenja projekata o društvenog i gospodarskog značaja, kojima se pridonosi ostvarenju ciljeva Planova razvoja jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave odnosno akata strateškog planiranja Republike Hrvatske, zatim postupak darovanja nekretnina u korist organizacije civilnog društva koja ispunjava uvjete propisane Zakonom, kada je to u interesu Republike Hrvatske, a radi ostvarenja projekata od općeg, kulturnog, znanstvenog, sportskog, javnog ili socijalnog interesa kojima se ispunjavaju ciljevi i prioriteti definirani strateškim i planskim dokumentima, posebnim propisima ili operativnim programima Vlade Republike Hrvatske za nacionalne manjine, kao i postupak darovanja nekretnina u svrhu smještaja tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i ustanova čiji je osnivač jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, a za potrebe rada odnosno obavljanja poslova iz njihove nadležnosti, a koji postupci darovanja nisu uređeni Uredbom iz 2018. godine, potrebno je što prije donijeti novu Uredbu kojom će se urediti svi postupci darovanja nekretnina u vlasništvu Republike Hrvatske propisani Zakonom.
Slijedom navedenog, predlaže se provođenje savjetovanja sa zainteresiranom javnošću o Prijedlogu Uredbe o postupcima koji prethode sklapanju pravnih poslova raspolaganja nekretninama u vlasništvu Republike Hrvatske u svrhu darovanja u skraćenom trajanju od 15 dana.
- Zainteresirana i stručna javnost može se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 5. rujna 2024.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost može se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 17. kolovoza 2024.
- Izvješće o javnom savjetovanju
Obrazloženje skraćenog trajanja javnog savjetovanja
Savjetovanje sa zainteresiranom javnošću za Podatak o etalonskoj cijeni građenja provodi se u trajanju od 15 dana jer je predložena izmjena žurna zbog pravovremene provedbe procesa javne nabave i daljnje provedbe Programa stambenog zbrinjavanja. Cilj je da daljnji radovi na stambenim zgradama u društveno poticanoj stanogradnji započnu kroz jesen 2024., a prethodno je potrebno provesti postupke javne nabave za koje je, s obzirom da su predviđene najviše moguće cijene niže od tržišnih, vrlo slab interes.
Iz tog je razloga potrebno ispraviti utvrđeno razilaženje Podatka o etalonskoj vrijednosti gradnje od stvarnih tržišnih cijena, a kako bi se pravovremeno omogućio nastavak POS-a i povoljnije rješavanje stambenog pitanja za građane Republike Hrvatske.
- Zainteresirana i stručna javnost može se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 31. srpnja 2024.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
Obrazloženje skraćenog trajanja javnog savjetovanja
Ovim Prijedlogom zakona uređuju se postupci sklapanja ugovora o zakupu sa zakupnicima kojima ističu ili su već istekli ranije sklopljeni ugovori o zakupu poslovnog prostora u vlasništvu Republike Hrvatske, odnosno u vlasništvu jedinice lokalne ili područne (regionalne) samouprave zbog čega je radi otklanjanja pravne nesigurnosti i radi sprječavanja nastanaka eventualnih poremećaja u gospodarstvu potrebno stvoriti zakonski okvir temeljem kojeg će se urediti ti zakupni odnosi, a kako bi se osigurala mogućnost daljnjeg poslovanja u tim prostorima onim zakupnicima koji u cijelosti ispunjavaju obveze iz ranijih ugovora o zakupu i koji u poslovnom prostoru obavljaju dopuštenu djelatnost.
Dakle, cilj ovoga Prijedloga zakona je osigurati zakupnicima koji u cijelosti ispunjavaju svoje obveze iz ranije sklopljenog ugovora o zakupu mogućnost nastavka poslovanja u poslovnim prostorima u vlasništvu Republike Hrvatske, odnosno jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, kako bi mogli planirati svoje poslovne aktivnosti, a što će imati pozitivan utjecaj i na zapošljavanje, kao i na osiguranje kontinuiranih prihoda Republike Hrvatske, odnosno jedinica lokalne ili područne (regionalne) samouprave, a iz kojih razloga proizlazi potreba hitnosti u postupanju.
Slijedom navedenog, savjetovanje sa zainteresiranom javnošću o Prijedlogu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zakupu i kupoprodaji poslovnog prostora, s Konačnim prijedlogom Zakona provodi se u skraćenom trajanju od 15 dana.
- Zainteresirana i stručna javnost može se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 26. srpnja 2024.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
Obrazloženje skraćenog trajanja javnog savjetovanja
Dana 30. prosinca 2023. godine stupio je na snagu Zakon o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu Republike Hrvatske („Narodne novine“, br. 155/23., u daljnjem tekstu: Zakon), kojim je u članku 62. propisano da će Vlada Republike Hrvatske u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu Zakona donijeti uredbe iz članka 40. Zakona, dok je odredbom članka 63. Zakona propisano da do dana stupanja na snagu uredbi propisanih Zakonom ostaju na snazi uredbe donijete temeljem Zakona o upravljanju državnom imovinom („Narodne novine“, br. 52/18.), a time i Uredba o postupcima koji prethode sklapanju pravnih poslova raspolaganja nekretninama u vlasništvu Republike Hrvatske u svrhu dodjele tijelima državne uprave i drugim korisnicima državnog proračuna Republike Hrvatske te drugih osoba („Narodne novine“, br. 95/18., u daljem tekstu: Uredba iz 2018.).
Uslijed raspuštanja Hrvatskog sabora i provedbe parlamentarnih izbora u Republici Hrvatskoj nije bilo moguće donijeti Uredbu o davanju na uporabu nekretnina u vlasništvu Republike Hrvatske tijelima državne uprave, drugim pravnim osobama i jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave u roku iz članka 62. Zakona.
Budući da se ovim Prijedlogom Uredbe, pored ostalog, uređuje i davanje na uporabu nekretnina u vlasništvu Republike Hrvatske bez provođenja javnog natječaja i bez naknade pod uvjetom uzajamnosti jedinicama lokalne ili područne (regionalne) samouprave za potrebe rada, odnosno obavljanja poslova iz nadležnosti tijela jedinica lokalne ili područne (regionalne ) samouprave te ustanovama čiji je osnivač jedinica lokalne i/ili područne (regionalne) samouprave, a što nije bilo moguće temeljem ranije Uredbe iz 2018. godine, potrebno je što prije donijeti novu Uredbu kojom će se urediti svi postupci davanja na uporabu nekretnina u vlasništvu Republike Hrvatske propisani Zakonom.
Slijedom navedenog, savjetovanje sa zainteresiranom javnošću o Prijedlogu Uredbe o davanju na uporabu nekretnina u vlasništvu Republike Hrvatske tijelima državne uprave, drugim pravnim osobama i jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave provodi se u skraćenom trajanju od 15 dana.
- Zainteresirana i stručna javnost može se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 18. travnja 2024.
- Izvješće o javnom savjetovanju
Obrazloženje skraćenog trajanja javnog savjetovanja
Pravilnik o registru stanova u privatnom vlasništvu u kojima žive zaštićeni najmoprimci donosi se na temelju članka 11. stavka 1. Zakona o načinu izvršenja presuda Europskog suda za ljudska prava u skupini predmeta Statileo protiv Hrvatske (broj zahtjeva: 12027/10 i dr.) i odluke Ustavnog suda Republike Hrvatske broj: U-I-3242/2018 i dr. („Narodne novine“, broj 35/24., dalje: Zakon).
Zakonom se konačno rješava povijesna nepravda koja prema vlasnicima stanova traje u kontinuitetu već preko 70 godina i zbog koje je Republika Hrvatska pod pojačanim nadzorom Odbora ministara Vijeća Europe. Zbog takvog stanja Europski sud donio je sedam presuda protiv Republike Hrvatske u skupini predmeta Statileo i ostali protiv Republike Hrvatske te se i nadalje vode brojni sudski postupci koji prijete štetom u vrijednosti nekoliko desetaka miliona eura koju će u konačnici snositi Republika Hrvatska.
S obzirom na višemilijunsku štetu koja prijeti Republici Hrvatskoj, ali i zbog dugogodišnje nepravde prema stranama u postupku, Zakonom su predviđeni kalendarski rokovi u kojima strane mogu očekivati radnje od strane Republike Hrvatske. Tako je člankom 12. stavkom 1. Zakona propisano da se najkasnije do 25. travnja 2024. objavljuje javni poziv za dostavu dokumentacije.
Slijedom navedenog, najkasnije 25. travnja 2024. Pravilnik o registru stanova u privatnom vlasništvu u kojima žive zaštićeni najmoprimci mora stupiti na snagu.
Zbog navedenih razloga, skraćen je rok za savjetovanje s javnošću.
Člankom 28. stavkom 2. Zakona o instrumentima politike boljih propisa („Narodne novine, broj 155/23. propisano je da savjetovanje s javnošću može trajati kraće od 30 dana kada se zakon ili drugi propis donosi u posebnim okolnostima koje podrazumijevaju događaj ili određeno stanje koje se nije moglo predvidjeti i na koje se nije moglo utjecati, a koje ugrožava život i zdravlje građana, nacionalnu sigurnost, imovinu veće vrijednosti, znatno narušava okoliš, gospodarsku aktivnost ili uzrokuje znatnu gospodarsku štetu. Stavkom 3. istoga članka propisuje da, u slučaju iz stavka 2. toga članka, stručni nositelj detaljno obrazlaže razloge za skraćeno trajanje savjetovanja s javnošću te ih objavljuje putem portala e-Savjetovanja.
Slijedom svega navedenog, roka za savjetovanje sa zainteresiranom javnošću za Pravilnik o registru stanova u privatnom vlasništvu u kojima žive zaštićeni najmoprimci je određeno u trajanju od 15 dana čime se ostavlja dovoljno prostora da se zainteresirane osobe očituju, a da se istodobno poštuju Zakonom propisani rokovi.
- Zainteresirana i stručna javnost može se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 13. travnja 2024.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost može se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 29. ožujka 2024.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost može se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 20. ožujka 2024.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost može se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 20. ožujka 2024.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost može se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 6. ožujka 2024.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost može se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 22. veljače 2024.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost može se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 22. veljače 2024.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost može se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 18. siječnja 2024.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost može se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 29. prosinca 2023.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost može se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 24. prosinca 2023.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost može se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 2. siječnja 2024.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 13. prosinca 2023.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 2. prosinca 2023.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 2. prosinca 2023.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 2. prosinca 2023.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 2. prosinca 2023.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 2. prosinca 2023.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 2. prosinca 2023.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 19. studenog 2023.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost može se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 3. studenog 2023.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost može se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 3. studenog 2023.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 13. listopada 2023.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 1. listopada 2023.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 1. listopada 2023.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 17. rujna 2023.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
Napomena: Prilozi su dostupni u rubrici "Ostali dokumenti".
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 10. rujna 2023.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 25. kolovoza 2023.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 25. kolovoza 2023.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 19. srpnja 2023.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
Obrazloženje za skraćeno savjetovanje:
Savjetovanje sa zainteresiranom javnošću provodi se u trajanju od pet dana radi izvanrednih okolnosti, potresa koji su se dogodili 22. ožujka te 28. i 29. prosinca 2020. godine na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije, Zagrebačke županije, Sisačko-moslavačke županije i Karlovačke županije.
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 9. srpnja 2023.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 7. lipnja 2023.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
Obrazloženje za skraćeno eSavjetovanje:
Za Nacrt prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o stambenom zbrinjavanju na potpomognutim područjima, s Konačnim prijedlogom Zakona predlaže se savjetovanje od 7 dana s obzirom na to da se zakonom djelomično rješava pitanje smještaja osoba čiji su domovi uništeni u razornim potresima u 2020. godini.
Plan je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o stambenom zbrinjavanju na potpomognutim područjima donijeti po hitnom postupku sukladno članku 204. Poslovnika Hrvatskog Sabora („Narodne novine“, 81/13., 113/16., 69/17. i 29/18.) s obzirom da se kroz ovaj prijedlog zakona jednim dijelom osigurava zbrinjavanje osoba kojima su domovi stradali u potresima.
Također, stupanjem na snagu Zakona o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije, Zagrebačke županije, Sisačko-moslavačke županije i Karlovačke županije („Narodne novine“, 21/23.) i Zakona o izmjenama Zakona o ustrojstvu i djelokrugu tijela državne uprave („Narodne novine“, 21/23.) prestao je s radom Središnji državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje prestao, a njegove poslove i djelokrug rada preuzelo je Ministarstvo prostornoga uređenje, graditeljstva i državne imovine te je potrebno žurno prilagoditi Zakon o stambenom zbrinjavanju na potpomognutim područjima novonastaloj situaciji.
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 1. lipnja 2023.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
Obrazloženje za skraćeno eSavjetovanje:
Savjetovanje sa zainteresiranom javnošću se provodi u trajanju od 7 dana iz razloga hitnosti donošenja ove Uredbe. Naime, ovom se Uredbom propisuje nadležnost Ministarstva za izdavanje dozvola za građevine Vlade Republike Hrvatske, Hrvatskog sabora, zgrada ministarstva i ostalih tijela državne uprave kao i za građevine zdravstvenih ustanova i sveučilišta kojima je osnivač Republika Hrvatska. Na taj način će se ubrzati ishođenje potrebnih dozvola za te građevine i time pospješiti provedba Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021. - 2026. (NPOO) i korištenja sredstava iz Fonda solidarnosti EU odobrenih za financiranje sanacije šteta od potresa. Ujedno se u istu svrhu propisuje nadležnost upravnih tijela županije za građevine kojima je ona osnivač.
Imajući u vidu potrebu što efikasnije i brže realizacije navedenih planova i obnove nakon potresa kao i u svrhu realizacije javnog i društvenog interes potrebno je što prije donijeti ovu Uredbu pa se za istu provodi skraćeno e-savjetovanje.
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 5. ožujka 2023.
Obrazloženje za skraćeno eSavjetovanje:
Za Nacrt prijedloga Uredbe o postupcima koji prethode sklapanju pravnih poslova u svrhu stjecanja prava vlasništva Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama predlaže se savjetovanje od 5 dana iz sljedećih razloga.
Pitanja i poslovi vezani uz obnovu hitne i neodgodive prirode te je stoga predloženu Uredbu potrebno donijeti po hitnom postupku.
Nadalje, 23. veljače 2023. stupio je na snagu Zakon o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije, Zagrebačke županije, Sisačko-moslavačke županije i Karlovačke županije („Narodne novine“, broj 21/23), kojim je propisano da će Vlada Republike Hrvatske predmetnu uredbu donijeti u roku od 15 dana od dana stupanja na snagu toga Zakona.
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 4. ožujka 2023.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
Obrazloženje za skraćeno eSavjetovanje:
Pitanja i poslovi vezani uz obnovu su hitne i neodgodive prirode te je stoga predloženi Program potrebno donijeti po hitnom postupku.
Ujedno, 23. veljače 2023. stupio je na snagu Zakon o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije, Zagrebačke županije, Sisačko-moslavačke županije i Karlovačke županije („Narodne novine“, broj 21/23), kojim je propisano da će ministar predmetni pravilnik u roku od 15 dana od dana stupanja na snagu toga Zakona.
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 2. ožujka 2023.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
Obrazloženje za skraćeno eSavjetovanje:
Pitanja i poslovi vezani uz obnovu su hitne i neodgodive prirode te je stoga predloženi Program potrebno donijeti po hitnom postupku.
Nadalje, 23. veljače 2023. stupio je na snagu Zakon o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije, Zagrebačke županije, Sisačko-moslavačke županije i Karlovačke županije („Narodne novine“, broj 21/23), kojim je propisano da će Vlada Republike Hrvatske donijeti odluku o donošenju programa mjera Zakona u roku od 15 dana od dana stupanja na snagu toga Zakona.
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 1. ožujka 2023.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
Obrazloženje za skraćeno eSavjetovanje:
Savjetovanje sa zainteresiranom javnošću provodi se u trajanju od šest dana radi izvanrednih okolnosti, potresa koji su se dogodili 22. ožujka te 28. i 29. prosinca 2020. godine na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije, Zagrebačke županije, Sisačko-moslavačke županije i Karlovačke županije.
Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine provelo je savjetovanje s javnošću za Obrazac prethodne procjene za Zakon o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije, Zagrebačke županije, Sisačko-moslavačke županije i Karlovačke županije u periodu od 25. siječnja do 1. veljače 2023. godine.
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 1. veljače 2023.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine provelo je savjetovanje s javnošću za Nacrt prijedloga zakona o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije, Zagrebačke županije, Sisačko-moslavačke županije i Karlovačke županije s Konačnim prijedlogom Zakona u periodu od 25. siječnja do 1. veljače 2023. godine.
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 1. veljače 2023.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
Obrazloženje za skraćeno eSavjetovanje:
Za Nacrt prijedloga zakona o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije, Zagrebačke županije, Sisačko-moslavačke županije i Karlovačke županije, s Konačnim prijedlogom Zakona predlaže se savjetovanje od 7 dana s obzirom na to da su pitanja i poslovi vezani uz obnovu hitne i neodgodive prirode te je stoga predloženi Zakon potrebno donijeti po hitnom postupku.
Naime, donošenjem predloženog Zakona poslove vezane uz obnovu obnašat će jedno tijelo državne uprave čime će se premostiti uočene poteškoće u provedbi obnove zbog obavljanja tih poslova u različitim tijelima državne uprave. Pored navedenog, ovim Zakonom će se administrativno pojednostaviti postupak, te će se ujedno građanima olakšati provedba samoobnove davanjem novčanih pomoći za sve faze procesa (novčana pomoć za troškove izrade projekta i koordinacije samoobnove i mogućnost dobivanja novčane pomoći prije početka obnove). Također se pospješuje provedba stambenog zbrinjavanja pogođenih osoba i jača se transparentnost i vidljivost procesa obnove.
Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine provelo je savjetovanje s javnošću od 16. do 18. prosinca 2022. godine.
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 18. prosinca 2022.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
Obrazloženje skraćivanja roka savjetovanja:
Savjetovanje sa zainteresiranom javnošću za Podatak o etalonskoj cijeni građenja provodi se u trajanju od tri dana jer je predložena izmjena žurna zbog priprema za sljedeću godinu i rješenja ustanovljenog razilaženja planskih vrijednosti investiranja od realnog stanja, a kako bi se omogućio nastavak programa POS-a i povoljnije rješavanje stambenog pitanja za naše građane. Osim navedenoga, potrebno je žurno omogućiti točan iznos u eurima za primjenu etalonske cijene građenja u drugim propisima.
i obnovu nakon potresa u trajanju od 15 dana, od 8. prosinca 2022. do 22. prosinca 2022. godine.
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 22. prosinca 2022.
Napominje se da je izvorni dokument navedenog Nacrta Nacionalnog akcijskog plana za razvoj vještina u kontekstu zelenih poslova vezanih uz energetsku obnovu i obnovu nakon potresa moguće preuzeti i pogledati u sustavu eSavjetovanja u rubrici lijevo od teksta „PREUZMI WORD DOKUMENT“
Skraćeno savjetovanje sa zainteresiranom javnošću od 15 dana za Nacrt Nacionalnog akcijskog plana za razvoj vještina u kontekstu zelenih poslova vezanih uz energetsku obnovu i obnovu nakon potresa nužno je kako bi se što prije realizirala komponenta Obnova zgrada, podkomponenta C6.1. Obnova zgrada, odnosno investicija C6.1. R2 Razvoj okvira za osiguranje adekvatnih vještina u kontekstu zelenih poslova potrebnih za obnovu nakon potresa. Naime, pred Republikom Hrvatskom je proces obnove, rekonstrukcije i revitalizacije pogođenih područja, pri čemu nije cilj samo vraćanje u prvotno stanje već transformacija u fond zgrada kroz protupotresno ojačanje i mjere energetske učinkovitosti, ali kroz model „build back better“, odnosno energetsku obnovu fonda zgrada u odnosu na stanje prije potresa. Kao prepreka uspješnoj i intenzivnoj provedbi takvog opsežnog procesa, kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti (NPOO) je prepoznat nedostatak većeg broja radne snage sa stručnim kompetencijama za adekvatno i kvalitetno provođenje cjelovite obnove, posebice potrebnih znanja i vještina u segmentu energetske učinkovitosti, potresne obnove, primjene rješenja zasnovanih na prirodi, zelene infrastrukture i kružnog gospodarenja prostorom i građevinama te znanja i vještina potrebnih za prilagođen pristup obnovi kulturne baštine. Stoga je kroz NPOO inicirana izrada Nacionalnog akcijskog plana za razvoj vještina u kontekstu zelenih poslova vezanih uz energetsku obnovu i obnovu nakon potresa, kojim će se osigurati podloga za povećanje znanja i jačanje vještina u kontekstu zelenih poslova vezanih uz proces energetske obnove i obnove nakon potresa te, sukladno tome, omogućiti potrebnu prekvalifikaciju i edukaciju radne snage.
Budući da ključna etapa #359 mora biti realizirana do kraja 2022. godine te ista uključuje objavu Nacionalnog akcijskog plana za razvoj vještina u kontekstu zelenih poslova vezanih uz energetsku obnovu i obnovu nakon potresa na službenim internetskim stranicama Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, trajanje javnog savjetovanja provodi se u trajanju od 15 dana.
Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine provelo je javno savjetovanje o Prijedlogu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o prostornom uređenju u trajanju od 15 dana, od 16. do 30. studenog 2022.
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 30. studenoga 2022.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
Skraćeno savjetovanje sa zainteresiranom javnošću od 15 dana za Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o prostornom uređenju nužno je radi potrebe da isti bude upućen što hitnije u daljnju proceduru donošenja. Naime, to je potrebno kako bi se što prije realizirala komponenta Javna uprava, pravosuđe i državna imovina, podkomponenta C2.3. Digitalna tranzicija društva i gospodarstva, odnosno investicija C2.3.R3-I7 Unaprjeđenje sustava prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine kroz digitalizaciju Nacionalnog plana oporavka i otpornosti. Naime, provesti će se povezivanje temeljnih registara i baza podataka uspostavom središnjeg sustava interoperabilnosti te uspostava preduvjeta za ubrzani razvoj e-usluga na temelju dostupnih podataka, te će se omogućiti prelazak važećih prostornih planova iz analognog u digitalni oblik.
Nadalje, s ciljem jačanja energetske samodostatnosti Republike Hrvatske i poticanja ulaganja u obnovljive izvore energije, potrebno je donošenje izmjena i dopuna Zakona o prostorom uređenju kako bi se olakšalo i ubrzalo gradnju, odnosno postavljanje solarnih elektrana na površinama planiranim za tu namjenu prostornim planovima, ali i omogućilo gradnju, odnosno postavljanje solarnih elektrana na površinama na kojima to prostornim planovima nije izrijekom zabranjeno, a u svrhu omogućavanja ubrzane realizacije investicija u sunčane elektrane.
Ujedno, radi niza drugih poboljšanja učinkovitosti provedbe Zakona o prostornom uređenju sadržanim u ovoj noveli zakona potrebno je da ista bude što prije upućena u daljnju proceduru donošenja.
Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine provelo je javno savjetovanje za Prijedlog Plana zakonodavnih aktivnosti za 2023. godinu u trajanju od 15 dana, od 2. do 16. studenoga 2022. godine
-
Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 16. studenoga 2022.
Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine provelo je javno savjetovanje o Obrascu prethodne procjene za Zakon o upravljanju i održavanju zgrada u trajanju od 15 dana, od 2. do 16. studenoga 2022. godine
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja najkasnije do 16. studenoga 2022.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost svoja mišljenja, prijedloge i primjedbe mogla je dostaviti uz prethodnu registraciju putem portala eSavjetovanja najkasnije do 11. studenog 2022.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost svoja mišljenja, prijedloge i primjedbe mogla je dostaviti uz prethodnu registraciju putem portala eSavjetovanja najkasnije do 11. studenog 2022.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost svoja mišljenja, prijedloge i primjedbe mogla je dostaviti uz prethodnu registraciju putem portala eSavjetovanja najkasnije do 11. studenog 2022.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost svoja mišljenja, prijedloge i primjedbe mogla je dostaviti uz prethodnu registraciju putem portala eSavjetovanja najkasnije do 11. studenog 2022.
- Izvješće o provedenom savjetovanju - nije bilo primjedbi
- Zainteresirana i stručna javnost svoja mišljenja, prijedloge i primjedbe mogla je dostaviti uz prethodnu registraciju putem portala eSavjetovanja najkasnije do 11. studenog 2022.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost svoja mišljenja, prijedloge i primjedbe mogla je dostaviti uz prethodnu registraciju putem portala eSavjetovanja najkasnije do 20. listopada 2022.
- Izvješće o provedenom savjetovanju putem portala e-Savjetovanja
- Izvješće o provedenom savjetovanju izvan portala e-Savjetovanja
- Zainteresirana i stručna javnost svoja mišljenja, prijedloge i primjedbe mogla je dostaviti uz prethodnu registraciju putem portala eSavjetovanja najkasnije do 4. kolovoza 2022.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
Obrazloženje skraćivanja trajanja postupka savjetovanja:
Republika Hrvatska do 30. lipnja 2022. godine mora ispuniti određeni broj indikatora iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021. – 2026., od kojih je jedan i usvajanje Pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o jednostavnim i drugim građevinama i radovima, koji je dio revidiranog pravnog okvira iz reformske mjere C2.3. R4. - Jačanje povezivosti kao osnove digitalne tranzicije društva i gospodarstva, dio II. - 2. Javna uprava, pravosuđe i državna imovina, podkomponenta C2.3. Digitalna transformacija društva i javne uprave.
Usvajanje ovog Pravilnika o izmjenama i dopunama pravilnika o jednostavnim i drugim građevinama i radovima i njegova objava u „Narodnim novinama“ predstavlja ispunjenje indikatora čiji je rok izvršenja 30.06.2022. i on čini dio reforme zakonodavnog okvira kojom će se omogućiti jačanje povezivosti kao osnove digitalne tranzicije društva i gospodarstva, u smislu optimizacije izdavanja akata za gradnju iz područja elektroničkih komunikacija.
Budući da je pravodobno ispunjavanje navedenog indikatora apsolutni politički i gospodarski prioritet, a navedeni rok ne može se produljiti jer predstavlja preduvjet za isplatu punog iznosa druge rate financijskih sredstava iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, to se smatra osobito opravdanim razlogom za skraćenje roka savjetovanja s javnošću na 15 dana.
- Zainteresirana i stručna javnost svoja mišljenja, prijedloge i primjedbe mogla je dostaviti uz prethodnu registraciju putem portala eSavjetovanja najkasnije do 21. lipnja 2022.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
Obrazloženje skraćivanja roka:
Navedeno e-Savjetovanje predviđeno je u trajanju od sedam dana iz razloga provođenja Nacionalnog plana oporavka i otpornosti NPOO-a, kroz komponentu Javna uprava, pravosuđe i državna imovina, podkomponentu C2.3. Digitalna tranzicija društva i gospodarstva, odnosno investiciju C2.3.R3-I7 Unaprjeđenje sustava prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine kroz digitalizaciju.
Istim će se provesti povezivanje temeljnih registara i baza podataka uspostavom središnjeg sustava interoperabilnosti te uspostava preduvjeta za ubrzani razvoj e-usluga na temelju dostupnih podataka. Nadogradnjom informacijskog sustava prostornog uređenja putem modula eGrađevinski dnevnik, povećati će se učinkovitost i transparentnost postupaka u području prostornog uređenja i gradnje, kroz vođenje eGrađevinskog dnevnika u realnom vremenu.
- Zainteresirana i stručna javnost svoja mišljenja, prijedloge i primjedbe mogla je dostaviti uz prethodnu registraciju putem portala eSavjetovanja najkasnije do 1. lipnja 2022.
Obrazloženje skraćivanja roka:
Uredba o izmjenama i dopunama Uredbe o određivanju građevina, drugih zahvata u prostoru i površina državnog i područnog (regionalnog) značaja je dio revidiranog pravnog okvira koji predstavlja reformsku mjeru C2.3. R4. - Jačanje povezivosti kao osnove digitalne tranzicije društva i gospodarstva, u okviru provedbe Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021. – 2026., dio II. - 2. Javna uprava, pravosuđe i državna imovina, podkomponenta C2.3. Digitalna transformacija društva i javne uprave.
Usvajanje ove Uredbe i njena objava u „Narodnim novinama“ predstavlja ispunjenje indikatora čiji je rok izvršenja 30.06.2022. S obzirom da nakon e-Savjetovanja slijedi izrada izvješća o e-savjetovanju ( najkasnije 20.05.2022.), ponovno prikupljanje mišljenja nadležnih tijela te procedura usvajanja na Vladi RH, savjetovanje s javnošću provodi se u trajanju od 14 dana.
- Zainteresirana i stručna javnost svoja mišljenja, prijedloge i primjedbe mogla je dostaviti uz prethodnu registraciju putem portala eSavjetovanja najkasnije do 16. svibnja 2022.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
S obzirom da je donošenje Programa energetske obnove zgrada javnog sektora za razdoblje do 2030. godine od strane Vlade RH nužno do kraja ožujka 2022. godine, radi ispunjenja uvjeta za odobrenje sredstava iz Mehanizma oporavka i otpornosti, trajanje javnog savjetovanja provesti će se u trajanju od 15 dana.
Naime, Program energetske obnove zgrada javnog sektora za razdoblje do 2030. godine je jedan od kvalitativnih indikatora Inicijative Obnova zgrada u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.-2026., a indikator je obvezno ostvariti do kraja prvog tromjesečja 2022. godine. Napominjemo da je Nacrt Programa energetske obnove zgrada javnog sektora za razdoblje do 2030. godine prošao prethodni postupak u razdoblju od 4. veljače 2022., te su nadležna ministarstva dala svoje prethodno mišljenje (prijedloge, komentare). Nakon roka javnog savjetovanja slijedi procedura obrade primjedbi, te dorade programa koji je poprilično opširan, te obuhvaća sudjelovanje više vrsta stručnjaka (građevinskih, pravnih, financijskih …), te isti nije moguće odraditi u kratkom roku.
- Zainteresirana i stručna javnost svoja mišljenja, prijedloge i primjedbe mogla je dostaviti najkasnije do 22. ožujka 2022. godine na adresu elektroničke pošte: energetska.ucinkovitost@mpgi.hr.
- e-Savjetovanje (Napominje se da je izvorni dokument navedenog Nacrta Programa energetske obnove zgrada javnog sektora za razdoblje od 2021. do 2030. godine moguće preuzeti i pogledati u sustavu eSavjetovanja u rubrici lijevo od teksta „PREUZMI WORD DOKUMENT“)
Za Pravilnik o izmjenama o dopunama Pravilnika o provedbi postupaka nabave roba, usluga i radova predlaže se savjetovanje u trajanju od 7 dana budući je u tijeku obnova potresom pogođenih zgrada.
Naime, sukladno smjernicama Povjerenika za informiranje Republike Hrvatske, KLASA: 008-01/14-01/01, URBROJ: 401-01/13-16-01 od 21. prosinca 2016. potres je elementarna nepogoda koja se smatra izvanrednom okolnosti poradi koje savjetovanje s javnošću može trajati kraće od 30 dana, koji rok od 30 dana je propisan odredbom članak 11. stavka 3. Zakona o pravu na pristup informacijama („Narodne novine“, br. 25/13 i 85/15).
Dakle, nastupio je izvanredni uvjet poradi kojeg nije moguće provesti savjetovanje u zakonskom roku. Cilj je da se započeti postupci sukladno važećem Pravilniku što prije privedu kraju. Također, ovim Pravilnikom se Naručiteljima olakšava provođenje postupaka dodavanjem novih opcija (okvirni sporazum, e dražba) stoga je bitno da iste budu dostupne Naručiteljima što prije. Pored navedenog, predmetnim Pravilnikom propisuje se mogućnost sklapanja okvirnih sporazuma te postupanje u slučajevima nedostupnosti u EOJN RH što je također važno omogućiti Naručiteljima u što kraćem, kako bi mogli postupati u slučaju nedostupnosti, odnosno pada sustava.
- Zainteresirana i stručna javnost svoja mišljenja, prijedloge i primjedbe mogla je dostaviti uz prethodnu registraciju putem portala eSavjetovanja najkasnije do 1. veljače 2022.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine provodi javno savjetovanje za Obrazac prethodne procjene za Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o upravljanju državnom imovinom u trajanju od 15 dana, od 07. prosinca do 21. prosinca 2021.
- Zainteresirana i stručna javnost svoja mišljenja, prijedloge i primjedbe može dostaviti uz prethodnu registraciju putem portala eSavjetovanja najkasnije do 21. prosinca 2021.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
Savjetovanje sa zainteresiranom javnošću za Tehnički propis o izmjenama i dopunama Tehničkog propisa za građevinske konstrukcije provodi se u trajanju od pet dana radi izvanrednih okolnosti, potresa koji su se dogodili 22. ožujka te 28. i 29. prosinca 2020. godine na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije, Zagrebačke županije, Sisačko-moslavačke županije i Karlovačke županije.
Sukladno smjernicama Povjerenika za informiranje, KLASA: 008-01/14-01/01, URBROJ: 401-01/13-16-01 od 21. prosinca 2016. potresi kao elementarna nepogoda smatraju se izvanrednim okolnostima.
- Zainteresirana i stručna javnost svoja mišljenja, prijedloge i primjedbe može dostaviti uz prethodnu registraciju putem portala eSavjetovanja najkasnije do 21. prosinca 2021.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
S obzirom na to da je donošenje Programa suzbijanja energetskog siromaštva, koji uključuje korištenje obnovljivih izvora energije u stambenim zgradama na potpomognutim područjima i područjima posebne državne skrbi za razdoblje do 2025. godine, od strane Vlade RH nužno do kraja 2021. godine, radi ispunjenja uvjeta za odobrenje sredstava iz Mehanizma oporavka i otpornosti, trajanje javnog savjetovanja provesti će se u roku od 15 dana. Naime, Program suzbijanja energetskog siromaštva koji uključuje korištenje obnovljivih izvora energije u stambenim zgradama na potpomognutim područjima i područjima posebne državne skrbi za razdoblje do 2025. godine je jedan od kvalitativnih indikatora Inicijative Obnova zgrada u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.-2026., a indikator je obvezno ostvariti do kraja četvrtog tromjesečja 2021. godine.
- Zainteresirana i stručna javnost svoja mišljenja, prijedloge i primjedbe mogla je dostaviti najkasnije do 15. prosinca 2021. na adresu elektroničke pošte: energetska.ucinkovitost@mpgi.hr
- e-Savjetovanje (Napominje se da je izvorni dokument navedenog Nacrta moguće preuzeti i pogledati u rubrici lijevo od teksta „PREUZMI WORD DOKUMENT“)
- Izvješće o provedenom savjetovanju
Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine provodi javno savjetovanje o Nacrtu Programa energetske obnove zgrada koje imaju status kulturnog dobra za razdoblje do 2030. godine u trajanju od 15 dana, do 1. prosinca 2021.
-
Zainteresirana i stručna javnost svoja mišljenja, prijedloge i primjedbe mogu dostaviti najkasnije do 1. prosinca 2021. na adresu elektroničke pošte: energetska.ucinkovitost@mpgi.hr
-
e-Savjetovanje https://esavjetovanja.gov.hr/ECon/MainScreen?entityId=19226 ( Napominje se da je izvorni dokument navedenog Nacrta Programa energetske obnove zgrada koje imaju status kulturnog dobra za razdoblje do 2030. godine moguće preuzeti i pogledati u rubrici lijevo od teksta „PREUZMI WORD DOKUMENT“)
Budući je donošenje Programa energetske obnove višestambenih zgrada do 2030. godine od strane Vlade RH nužno do kraja prosinca 2021. godine, radi ispunjenja uvjeta za odobrenje sredstava iz Mehanizma oporavka i otpornosti, trajanje javnog savjetovanja provesti će se u trajanju od 15 dana. Naime, Program energetske obnove višestambenih zgrada do 2030. godine je jedan od kvalitativnih indikatora Inicijative Obnova zgrada u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.-2026., a indikator je obvezno ostvariti do kraja četvrtog tromjesečja 2021. godine.
-
Zainteresirana i stručna javnost svoja mišljenja, prijedloge i primjedbe mogu dostaviti najkasnije do 29. studenoga 2021. godine na adresu elektroničke pošte: energetska.ucinkovitost@mpgi.hr.
-
e-Savjetovanje https://esavjetovanja.gov.hr/ECon/MainScreen?entityId=19208 (Napominje se da je izvorni dokument navedenog Nacrta Programa energetske obnove višestambenih zgrada za razdoblje do 2030. moguće preuzeti i pogledati u rubrici lijevo od teksta, "PREUZMI WORD DOKUMENT")
-
Izvješće o provedenom savjetovanju putem portala e-Savjetovanja
- Zainteresirana i stručna javnost može se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi najkasnije do 11. studenog 2021. godine, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi najkasnije do 27. listopada 2021. godine, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi najkasnije do 27. listopada 2021. godine, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja.
- Izvješće o provedenom savjetovanju - (nije bilo zaprimljenih primjedbi)
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi najkasnije do 14. listopada 2021. godine, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi najkasnije do 7. listopada 2021. godine, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi najkasnije do 7. listopada 2021. godine, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi najkasnije do 7. listopada 2021. godine, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi najkasnije do 10. rujna 2021. godine, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
Program razvoja ZI donosi se na temelju članka 47.c stavka 1. Zakona o gradnji (NN br. 153/13., 20/17., 39/19. i 125/19.), a usvaja ga Vlada Republike Hrvatske na prijedlog Ministarstva.
Program razvoja ZI donosi se u svrhu uspostave održivih, otpornih, sigurnih i za život ugodnih i uređenih gradova i općina u Republici Hrvatskoj kroz povećanje energetske učinkovitosti zgrada i građevinskih područja, razvoj zelene infrastrukture u zgradarstvu te urbanu preobrazbu i urbanu sanaciju.
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi najkasnije do 24. srpnja 2021. godine, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja
- Izvješće o provedenom savjetovanju
Prema odredbama Ugovora o zajmu (br 9127-HR) odnosno odredbama Priručnika za provedbu projekta (POM) Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine objavljuje na službenim stranicama dokumente ESMF za komponentu 1 i ESMF za komponentu 2. za provedbu javnog savjetovanja.
Javno savjetovanje za navedene dokumente će trajati od 5. siječnja 2021. do 22. siječnja 2021. Primjedbe na navedene dokumente javnost može uputiti na e-mail: davorin.orsanic@mpgi.hr
Dokumenti
- ESMFComponent_1.docx (11872kb)
- ESMFComponent_ 2.docx (8080kb)
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi najkasnije do 8. siječnja 2021. godine, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi najkasnije do 18. prosinca 2020. godine, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi najkasnije do 18. prosinca 2020. godine, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi najkasnije do 18. prosinca 2020. godine, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi najkasnije do 18. prosinca 2020. godine, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
„Posebne okolnosti“ podrazumijevaju događaj ili određeno stanje koje se nije moglo predvidjeti i na koje se nije moglo utjecati, a koje ugrožava život i zdravlje građana, imovinu veće vrijednosti, znatno narušava okoliš, narušava gospodarsku aktivnost ili uzrokuje znatnu gospodarsku štetu.
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi najkasnije do 7. prosinca 2020. godine, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi najkasnije do 31. prosinca 2020. godine, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja.
- Izvješće o javnom savjetovanju (nije bilo zaprimljenih primjedbi)
Savjetovanje s javnošću provodilo se u trajanju od sedam dana radi izvanrednih okolnosti, potresa koji se je dogodio 22. ožujka 2020. godine na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Zagrebačke županije.
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi najkasnije do 27. listopada 2020. godine, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
Savjetovanje s javnošću provodilo se u trajanju od sedam dana radi izvanrednih okolnosti, potresa koji se je dogodio 22. ožujka 2020. godine na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Zagrebačke županije.
- Zainteresirana i stručna javnost mogla se uključiti davanjem svojih mišljenja, prijedloga i primjedbi najkasnije do 27. listopada 2020. godine, uz prethodnu registraciju, putem portala eSavjetovanja.
- Izvješće o provedenom savjetovanju
- Prošireno Izvješće o provedenom savjetovanju
- Primjedbe i prijedloge zainteresirana javnost mogla je dostaviti do 9. rujna 2020. godine elektroničkim putem na adresu: dugorocna.strategija@mgipu.hr
Zbog otklanjanja tehničkih poteškoća unutar aplikacije e-Savjetovanja savjetovanje se provodi putem elektroničke pošte.
Prema obvezama definiranim Zakonom o gradnji (NN 153/13, 20/17, 39/19, 125/19) člankom 47a., a preuzetim iz Direktive 2018/844/EU o izmjeni, Republika Hrvatska obavezna je dostaviti Europskoj komisiji Dugoročnu strategiju za poticanje ulaganja u obnovu nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske.
Cilj Dugoročne strategije za poticanje ulaganja u obnovu nacionalnog fonda zgrada je postizanje visokoučinkovitog i dekarboniziranog nacionalnog fonda zgrada do 2050. godine te ostvarenje potrebnog napretka prema pretvorbi postojećih zgrada u zgrade gotovo nulte energije, osobito povećanjem dubinskih obnova. Cjelovita energetska obnova bi trebala obuhvaćati poticanje visokoučinkovitih alternativnih sustava ako je to tehnički, funkcionalno i gospodarski izvedivo, istodobno uzimajući u obzir pitanja u vezi sa zdravim unutarnjim klimatskim uvjetima (sanacija vlage, smanjenje CO2 i sl.), zaštitom od požara i rizicima povezanima s pojačanim djelovanjem potresa, te će obnova radi sanacije štete od potresa koji je pogodio Zagreb i okolicu 22. ožujka 2020. godine svako biti pokretačka točka energetske obnove zgrada u Gradu Zagrebu, Krapinsko- zagorskoj županiji i Zagrebačkoj županiji. Dugoročnom strategijom predviđaju se jasne smjernice, definiraju mjerljive, ciljane mjere te jednak pristup financiranju, među ostalim za segmente nacionalnog fonda zgrada s najgorim svojstvima te za građane pogođene energetskim siromaštvom. Dugoročnom strategijom potrebno je utvrditi jasnu razinu ambicioznosti u pogledu energetske obnove postojećih zgrada kako bi se postigli ciljevi Europske Unije u pogledu razvoja održivog, konkurentnog, sigurnog i dekarboniziranog energetskog sustava do 2050. godine.